OCHRANA KLIMATU

Ochrana klimatu a uhlíkový rozpočet


Světové ekosystémy,
stejně jako ekonomické a sociální struktury
jsou dnes vážně ohroženy
nebezpečím klimatických změn.

Největší hrozbu pro klima představují fosilní paliva: ropa, uhlí a plyn. Přestože vlády průmyslových zemí tuto skutečnost uznaly mj. tím, že podepsaly Klimatickou konvenci Spojených národů, celý problém se i nadále zhoršuje, protože vlády podporují rostoucí využívání fosilních paliv a vyhledávání jejich dalších ložisek.

Dnes již se nepochybuje o tom, že ke klimatickým změnámě skutečně dochází. Vlády uznávají, že změna klimatu ohrozí mnohé základy, na nichž spočívá život na Zemi: dostupnost čerstvé vody, úrodnost půdy, zdroje pocházející z oceánů, ochranu před šířením nemocí a dokonce i samotné bezpečí lidských domovů před přibývajícími pustošivými výkyvy počasí. První známky klimatických změn už pozorujeme a prvními důsledky už začínáme trpět.

V roce 1992 vlády celého světa podepsaly v Rio de Janeiru tzv. Klimatickou konvenci. Tím, že tak učinily, souhlasily omezit hromadění skleníkových plynů v atmosféře na úrovni, která by "předešla nebezpečnému lidskému zásahu do klimatického systému".

"Je třeba předejít nebezpečnému lidskému zásahu do klimatického systému."

Pokud jde o řešení, imperativem pro ochranu klimatu je ustanovení ekologických limitů klimatických změn. Tyto limity mohou být stanoveny s použitím principu předběžné opatrnosti.

Je prostou skutečností, že spálíme-li více než čtvrtinu známých rezerv fosilních paliv, nebudeme s to udržet se v rámci potenciálně "bezpečných" limitů klimatických změn. Navíc bychom měli mít na paměti, že dokonce i při dodržení přísných ekologických limitů existuje riziko nepříjemných klimatických překvapení, jelikož naše znalost klimatického systému je neúplná.

Kalkulace uhlíkového rozpočtu má dva přímé dopady na politiku vlád:
Za prvé, zdůrazňuje fakt, že využívání fosilních paliv musí být ukončeno. Při současném tempu spalování bude náš uhlíkový rozpočet vyčerpán za necelých 40 let. Vezmeme-li v úvahu trendy rostoucí spotřeby fosilních paliv, dojde k tomu za necelých 30 let. Na druhé straně, včasný ústup od fosilních paliv by dovolil spořádaný a plánovaný přechod k obnovitelným formám energie. Samozřejmě tu existuje i možnost pokračovat tak jako dosud a čelit vyhlídce, že později, až si změna klimatu vybere svou daň, budeme muset sáhnout k mnohem hektičtějším a dražším opatřením.
Za druhé, uhlíkový rozpočet odhaluje, že pokračovat v hledání dalších zdrojů fosilních paliv je čiré šílenství.* Již stávající rezervy fosilních paliv představují přes 1000 miliard tun uhlíku, což znamená, že 75 % ekonomicky vytěžitelných fosilních paliv nikdy nebude moci být spáleno.

Pokud jde například o ropu, jen ropy samotné je už dost na to, aby ekologické limity byly překročeny. Problém není v tom, že nám jednou ropa dojde, problém je v tom, že pořád hledáme ropu novou a dál ji využíváme. Každá další licence na rozvoj těžby ropy potenciálně zvyšuje dostupné množství ropy a tím komplikuje snahy o udržení se v rámci ekologických limitů klimatických změn. A co víc, každý dolar utracený za hledání nové ropy podminovává rozvoj alternativních řešení hned dvěma způsoby:

Tři čtvrtiny ekonomicky vytěžitelných fosilních paliv nesmí být nikdy spáleny.

Až do dnešního dne se na mezinárodních jednáních o klimatu nepodařilo dohodnout limity využívání fosilních paliv a nebyly stanoveny právně závazné redukce emisí z těchto paliv. Tímto selháním vlády dovolují rychle vyčerpávat uhlíkový rozpočet, což se děje ke škodě rozvojových zemí a příštích generací. Povědomí o uhlíkovém rozpočtu poskytuje snadný prostředek, jak posoudit reakce vlád na hrozbu nebezpečných klimatických změn - stačí porovnat navrhované akce s těmi, které je skutečně zapotřebí provést.

V Kjótu se průmyslové země musí dohodnout na právně závazných redukcích emisí o 20 % do roku 2005, aby byl nastartován proces ústupu od využívání fosilních paliv.


Technické poznámky

Světové společenství musí stanovit ekologické limity pro změny klimatu.

V roce 1990 poradní skupina pro skleníkové plyny při UNEP (UNEP Advisory Group on Greenhouse Gases) specifikovala, že vzestup teploty o více než 1 stupeň Celsia může vyvolat "rychlé a nepředvídatelné změny ekosystémů vedoucí k velkým škodám".

Vědecké zkoumání důsledku klimatických změn, které provádí Mezivládní panel pro klimatické změny IPCC, se zdá výše zmíněné závěry poradní skupiny UNEP potvrzovat.

Další vědecká zkoumání toho, kde končí skleníkové plyny emitované do atmosféry, oceánů, lesů a vegetace, umožňují odhadnout, jaké množství fosilních paliv může být vytěženo a spáleno, než dosáhneme bodu "nebezpečné interference" s klimatem.

Konkrétní akce k redukci emisí CO2
musí být podniknuty, aby bylo zajištěno, že: