OCHRANA KLIMATU

Představujeme:
Solární kuchyň Greenpeace


Solární kuchyň Greenpeace bude vystavena na nádvoří před konferenčním palácem v Kjótu během celého trvání Klimatického summitu. Kuchyň předvádí obnovitelnou energii v podobě solární energie při práci. Sestává z upraveného nákladního vozu vybaveného solárním fotovoltaickým (FV) systémem. Solární kuchyň je integrální součástí celosvětové kampaně Greenpeace, která propaguje zdroje energie představující alternativu k fosilním palivům.

Kuchyň je praktickou ukázkou, jak může FV systém zásobovat dostatečným množstvím elektřiny energeticky úspornou domácnost včetně domácích spotřebičů. Jak technologie samotná, tak i vybavení kuchyně jsou komerčně dostupné.

Výroba fotovoltaické energie
Výroba FV solární energie funguje na principu malých FV článků nebo panelů, které pohlcují sluneční světlo a přímo je přetvářejí v elektřinu. Zatímco získávání elektřiny ze spalování fosilních paliv vede k emisím skleníkových plynů vyvolávajících klimatické změny a zatímco vedlejším produktem jaderné energetiky je dosud neřešitelný problém ukládání radioaktivních odpadů, velké nebezpečí nehod a závažná zdravotní rizika, s využíváním solární energie žádné takové problémy spojeny nejsou. Nevznikají ani skleníkové plyny ani radioaktivní odpad.

Aktivity z poslední doby
Úhrnná kapacita solárních FV instalací na světě činí v současnosti asi 600 MW, z čehož přibližně 27 MW je v Japonsku. Letos byly ohlášeny četné solární projekty velkého rozsahu. Patří k nim 50 MW solární elektrárna na řeckém ostrově Kréta a 100 MW FV elektrárna v Indii. Před časem vyhlásil prezident Clinton iniciativu nazvanou "milión solárních střech" a očekává se, že Bílá kniha Evropské komise pro obnovitelné zdroje (European Comission Renewables White Paper) učiní ze solární fotovoltaiky nejvyšší prioritu Evropské unie.

Environmentální a jiné přínosy solární fotovoltaiky
Součástí aktivit Greenpeace zaměřených na solární energii je i informační kampaň. Environmentální výhody, zejména příspěvek k redukci emisí CO2 a dalších skleníkových plynů, který by byl výsledkem nahrazení fosilních paliv solární energií, jsou dobře doloženy.

Avšak potenciálnímu užitku pro ekonomiku, společnost a zaměstnanost se ještě nedostalo dostatečné publicity. Např. výhody solární fotovoltaiky jako domácího zdroje energie a zejména fakt, že může být využívána jak decentralizovaně, tak i prostřednictvím rozvodných sítí, se dočkaly uznání na rozhodujících místech teprve velmi nedávno.

Totéž platí pro tvorbu pracovních příležitostí. Zatímco je už dlouho známo, že fosilní paliva a jaderná energie musejí být nahrazeny alternativními zdroji, celý rozsah jejich ekonomických výhod se stal evidentním teprve před poměrně krátkou dobou.

Solární FV energetika je klíčovým faktorem při redukci CO2 a dalších skleníkových plynů. Solární kuchyň Greenpeace představuje praktickou ukázku tohoto řešení.

Základní údaje:
1. Zdroj elektřiny: 38 fotovoltaických panelů Kyocera corporation KC 60; každý o hmotnosti 2,2 kg. K tomu 4,0 kW generátor střídavého napětí Ecoline 40 a baterie s max. zatížením 15 A. Maximální výkon soustavy FV panelů je 2,2 kW, což v Japonských podmínkách zaručí v průměru výrobu 2200 kWh elektrické energie ročně.

2. Vozidlo: nákladní Toyota předělaná na pohon zkapalněným plynem.

3. Vybavení kuchyně: solární kuchyň Greenpeace je vybavena běžně používanými avšak energeticky nenáročnými spotřebiči. Obsahuje elektrický sporák s troubou, chladničku, kávovar i varnou konvici. Nechybí zde ani osvětlení, televize, rádio a počítač.

Spotřeba elektřiny použitých spotřebičů: (průměrný roční odhad)
chladnička 314 kWh
sporák s troubou 1300 kWh
televize 95 kWh
počítač 150 kWh
toustovač 150 kWh
kávovar 180 kWh
osvětlení 200 kWh
audio systém 100 kWh

4. Technologická spolupráce: Na výrobě solární kuchyně s Greenpeace spolupracovaly tři firmy: Kyocera Corp. na FV systému, Toyota motor Corp. na úpravě vozidla a Ecotec Co Ltd. se podílela na návrhu celého systému včetně vnitřního vybavení.