prosinec 1998

Vládní opatření k odstranění hraček z PVC

18. dubna, 1997 - Dánský úřad pro ochranu životního prostředí (EPA) doporučuje stažení tří kousacích kroužků z dánského trhu poté, co bylo zjištěno, že tyto kousací kroužky z PVC “uvolňují takové množství ftalátů, které EPA považuje za nepřípustné pro děti”. Studie zjistila, že množství ftalátů uvolňujících se z hraček čtyřicetkrát překračuje dovolenou hranici, stanovenou Evropským potravinářským svazem pro potraviny. “Je nepřijatelné, že jsou naše děti vystavovány chemikáliím v takovém množstvím, zvláště v tak ranném věku,” řekl vedoucí výzkumu Lars Carlsen z Dánského výzkumného ústavu pro otázky životního prostředí.

21. dubna, 1997 - Americký prezident Bill Clinton vydává vyhlášku nazvanou "Ochrana dětí před vlivy prostředí, ohrožujícími jejich zdraví a bezpečnost" a prohlašuje, že Bílý dům “klade zvláštní důraz na identifikaci a vyhodnocení vlivů prostředí, které disproporcionálně ohrožují zdraví a bezpečnost dětí a zajistí, aby všechny jeho postoje, programy, činnosti a standardy řešily neúměrné ohrožení zdraví nebo bezpečnosti dětí škodlivými vlivy prostředí.” Do dnešní doby americká vláda žádné opatření na ochranu dětí před nebezpečím představovaným PVC hračkami nepřijala.

28. května, 1997 - Švédská ministryně životního prostředí Anna Lindhová vydává tiskové prohlášení, ve kterém uvádí, že “producenti výrobků z PVC měli dost času nahradit nebezpečné přísady jinými, ale změny očividně nebyly učiněny. Je proto chybou tohoto odvětví, že umělá hmota PVC již není přijímána.”

16. července, 1997 - Po provedení testů kousátek, chrastítek a figurek prodávaných jako dětské hračky, oznámilo nizozemské Ministrestvo zdravotnictví, že v Nizozemí doporučená denní dávka DINP by byla u dětí cucajících nebo žvýkajících kousátka z PVC překročena o 5 až 50 %. “Ačkoliv koncentrace ftalátů a hodnoty jejich uvolňování nevedou k bezprostřednímu ohrožení zdraví malých dětí, nelze vyloučit negativní efekty. Překračování doporučeného příjmu není žádoucí a proto ministerstvo vyzývá velké prodejce, , aby předcházeli nebezpečí, že děti budou vystaveny styku s ftaláty obsaženými v hračkách.”

18. července, 1997 - V dopise adresovaném Greenpeace uvádí Americká komise bezpečnosti výrobků, že “bude pokračovat ve sběru a vyhodnocování informací o chronické toxicitě určitých ftalátů, jejich používání v sortimentu zboží pro děti a jejich vystavování se rizikům, plynoucím z těchto chemikálí.”

3. října, 1997 - Marcel Colla, belgický ministr zdravotnictví žádá maloobchodníky, aby ihned přijali dobrovolná opatření k zastavení prodeje hraček z měkčeného PVC, u nichž se předpokládá, že je malé děti budou vkládat do úst.

24. října, 1997 - Filipínské Ministerstvo zdravotnictví vydává tiskové prohlášení, v němž jsou zmíněna poslední zjištění Greenpeace, a které žádá všechny obchodníky a výrobce hraček, aby odstranili z trhu “hračky z měkčeného PVC a výrobky kojenecké péče, určené pro děti do tří let.” Vláda též doporučuje používání alternativních látek k měkčenému PVC, které nevyžadují žádné přísady či změkčovadla.

28. října, 1997 - Rakouská ministryně pro ochranu spotřebitelů Barbara Prammer vydává tiskovou zprávu, ve které je uvedeno, že je žádoucí, aby byly na trhu pouze hračky neobsahující PVC. Ministryně bude dále pracovat na doplnění předpisů platných pro hračky v Rakousku a bude iniciovat prosazení omezení pro hračky z PVC v Evropské unii. Ministryně žádá též subjekty hračkářského průmyslu o zastavení výroby PVC hraček a nahrazení tohoto materiálu jinými existujícími alternativami.

27. listopadu, 1997 - Dánský ministr životního prostředí a energetiky Svend Auken žádá Dánský úřad pro ochranu životního prostředí (EPA), aby vypracoval návrh zákona o zákazu prodeje hraček pro malé děti obsahujících ftaláty. Auken žádá EU o zákaz používání nebezpečných látek v hračkách.

12. prosince, 1997 - Německý federální úřad pro ochranu zdraví spotřebitelů a veterinární lékařství (BgVV) vydává prohlášení, v němž žádá výrobce hraček, aby “přispěli k významnému snížení břemene změkčovadel nebo úplně zastavili jejich používání v hračkách pro malé děti.” BgVV apeluje na hračkářský průmysl, aby “v zájmu odpovědnosti sledoval, aby se již tyto výrobky nedostávaly na trh.” Dále BgVV doporučuje rodičům, aby “nekupovali dětem do tří let hračky z měkčeného PVC, protože nelze s jistotou tvrdit, zda jsou tyto výrobky nezávadné či nikoliv.”

16. prosince, 1997 - Rakouská ministryně pro ochranu spotřebitelů Barbara Prammerová vydává návrh vyhlášky zakazující prodej některých hraček z plastů obsahujících změkčovadla, které by děti do tří let mohly vkládat do úst. Ministryně oznamuje, že bude pokračovat v práci na podobné směrnici, která by byla závazná na úrovni EU. “PVC v hračkách pro děti představuje nežádoucí riziko, kterému se lze rychle a účinně vyhnout používáním jiných materiálů.”

prosinec, 1997 - Odbor belgické vlády pro děti a rodinu (Kind and Gezin), který dohlíží na zdraví a bezpečnost 70 000 dětí ve veřejných a soukromých pečovatelských centrech a ve školkách v holandsky mluvící části Belgie, podává informace rodičům, hlavně novým matkám, ve kterých doporučuje, aby nekupovali dětem hračky z měkčeného PVC. Vlastníkům a provozovatelům těchto zařízení je zaslán dopis, ve kterém jsou žádáni, aby “byli kritičtí při kupování hraček a vybírali jiné alternativy než hračky z měkčeného PVC.” Kind and Gezin rovněž apeluje na hračkářský průmysl, aby ze své výroby odstranil PVC. Organizace se stejným zaměřením ve Francii, O.N.E. (Office de la Naissance et de l’Enfance), jedná ve francouzsky mluvící části Belgie podobným způsobem, poté co obdržela radu od svých pediatrických poradců.

18. prosince, 1997 - Městská správa Bilbaa ve Španělsku vydává rezoluci obsahující rozhodnutí, že se ve veřejných institucích nebudou používat hračky z PVC.

19. prosince, 1997 - Poté co proběhlo setkání s diskusí na téma hraček z PVC, požádal italský ministr zdravotnictví Rosi Bindi Národní ústav zdraví, aby zahájil monitorovací program s cílem určit možná zdravotní rizika plynoucí z těchto hraček a aby mezitím “požádal výrobce o používání alternativních materiálů.”

15. ledna, 1998 - Německé Ministerstvo zdravotnictví oznamuje v dopise německé pobočce Greenpeace, že “by bylo vysoce žádoucí, aby se výrobci dobrovolně zdrželi prodeje kousacích kroužků a dalších hraček pro kojence a batolata, vyráběných z měkčeného PVC.”

22. ledna, 1998 - Americká Komise pro bezpečnost spotřebního zboží vydává průvodní zprávu týkající se přítomnosti olova ve spotřebním zboží, v níž žádá výrobce, aby nepoužívali olovo tam, kde může být dostupné dětem ve výrobcích, které se používají hlavně v domácnostech, školách nebo rekreačních zařízeních.

9. února, 1998 - Američtí ministři spravedlnosti z 11 států Unie napsali dopis hlavním výrobcům hraček v USA, kterými jsou např. Mattel a Hasbro, v němž požadují informace týkající se výskytu olova a kadmia v dětských výrobcích z PVC.

18. února, 1998 - Německé Ministerstvo pro rodinu se shoduje s Ministerstvem zdravotnictví na potřebě odstranění hraček z měkčeného PVC z trhu.

únor, 1998 - Španělský Národní úřad pro spotřebu, podřízený Ministerstvu zdravotnictví a spotřeby, stahuje z trhu pět druhů kousacích kroužků pro kojence, neboť jsou u nich překročeny přípustné úrovně ftalátů, které byly stanoveny touto institucí.

únor, 1998 - Vernon Weaver, velvyslanec USA v Evropské unii, v pokračujícím úsilí blokovat postup EU proti hračkám z PVC, zasílá Nejvyššímu direktorátu EU pro zahraniční věci dopis, ve kterém zastává názor, že “náhlý zákaz výrobků, které se již prodávají dlouhou dobu, a který by byl založen na neúplných a pravděpodobně mylných informacích, by mohl způsobit obchodní nedorozumění mezi USA a Evropskou unií.”

10. března, 1998 - Španělské zdravotnické úřady zasílají dopis Komisi Evropské unie, v němž požadují, aby bylo naléhavě vyvinuto úsilí k přijetí opatření EU, jenž by reagovalo na nebezpečí, které představuje uvolňování ftalátů z hraček vyrobených z měkčeného PVC a jiného zboží po děti.

24. dubna, 1998 - Vědecká komise pro toxikologii, ekotoxikologii a životní prostředí EU dochází k závěru, že kousací kroužky vyrobené z polyvinylchloridu (PVC) uvolňují až desetkrát vyšší množství změkčovadel (konkrétně ftalátů), než je úroveň, která se považuje za přípustnou.

15. května, 1998 - Švédská vláda předkládá parlamentu návrh zákona o životním prostředí, který obsahuje návrh na zákaz používání změkčovadel v hračkách určených pro děti do tří let.

20. května, 1998 - Komise EU vyslovuje souhlas s nutností vzniku směrnice, která by byla konkrétně zaměřena na hračky z měkčeného PVC, a to ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.. Vypracováním návrhu tohoto opatření je pověřena Emma Boninová, komisařka pro ochranu spotřebitelů v EU.

10.června, 1998 - Emma Bonino na schůzi komisařů navrhuje okamžitý zákaz hraček určených k prořezání zubů a imitací ovoce vyrobených z měkčeného PVC s obsahem dvou ftalátů DINP a DEPH. O jeden hlas se jí nepodařilo získat většinovou podporu komisařů a nyní se od ní žádá, aby přišla s novým návrhem podloženým dalšími vědeckými poznatky.

15., 16. června, 1998 - Vědecký výbor EU (Výbor) vydává další stanovisko k dotazům vzneseným Komisí na ochranu spotřebitele, v němž se potvrzuje dřívější stanovisko Výboru, které vychází z holandské studie o standardizované a legalizované zkoušce.

1. července, 1998 - Komisařka Bonino doporučuje komisařům, aby vyzvali členské státy EU k přijetí opatření o hračkách z měkčeného PVC, které se dávají do pusy, zatímco se připravuje legislativa, která by uzákonila stálou ochranu. Návrh na okamžitou akci neprošel.

7. července, 1998 - Konzultační doba rakouského zákazu skončila, nejsou žádné překážky k jeho uskutečnění. Rakušané zúžili rozsah zákazu: místo zákazu všech hraček s obsahem změkčovadel pro děti mladší 3 let zakázali pouze hračky z měkčeného PVC s obsahem ftalátů. Greenpeace to přesto uvítal jako rychlou reakci na doporučení EU, ale kritizuje nesplnění slibu. Byl oficiálně předložen 4.srpna. Tento rakouský zákon vstoupí v platnost 1.ledna 1999.

červenec, 1998 - Italský magistrát v Turině hlasoval o usnesení, zda v rámci výnosu radnice odstranit veškeré hračky z měkčeného PVC pro děti mladší 3 let ze škol. Turin se připojil k 22 italským radnicím, včetně Říma a Milána, které hlasovaly ve prospěch návrhu zákona o ukončení výroby hraček z měkčeného PVC pro děti mladší 3 let a jejich stažení z trhu.

4. srpna, 1998 - Dánská EPA (Agentura na ochranu životní prostředí) upozornila EU, že Dánsko plánuje vydaní úplného zákazu používání veškerých ftalátů ve všech hračkách a dětských potřebách pro děti mladší 3 let. Je to ústup od původního slibu chránit děti jakéhokoli věku. Dánský zákaz by měl vstoupit v platnost do listopadu 1998.

srpen, 1998 - Senát provincie Corrientes v Argentině přijal usnesení maximalizovat kontrolu výrobků z PVC pro děti mladší 3 let, obzvláště ty, které se cucají nebo kousají; vyzývají prodejce z provincie Corrientes, aby dobrovolně stáhli hračky z PVC určené k cucání; senát se rozhodl informovat města spadající do provincie Corrientes a média.

8. září, 1998 - Norská vláda připravuje návrhy, jak kontrolovat ftaláty v dětských hračkách, které by měly být předloženy do konce září. Tato iniciativa probíhá v souvislosti s širším projektem, který chce omezit ohrožení dětí chemikáliemi, na které jsou obzvláště citlivé. Jsou zde dvě možnosti - první: úplný zákaz hraček z PVC s obsahem ftalátů, druhý by značně omezil prodej, ale nezakázal by jej.

11. září, 1998 - Švédské ministerstvo životního prostředí upozornilo Komisi EU, že zakáže ftaláty v hračkách pro děti mladší 3 let. Text zákona jde dál než zákaz rakouský a dánský a pravděpodobně zabrání tomu, aby se ftaláty nahradily jinými chemickými změkčovadly - "...hračky a dětské potřeby se nesmějí prodávat nebo s nimi obchodovat, obsahují-li chemikálii nebo bylo-li k jejich výrobě chemikálie použito, protože by mohly způsobit poškození." Zákaz pravděpodobně vstoupí v platnost začátkem příštího roku.

17. září, 1998 - Na schůzce svolané německým spolkovým ministerstvem zdravotnictví (za účasti zástupců průmyslu, ekologických a spotřebitelských organizací) se projednávalo doporučení EU a jeho uplatnění v Německu. Bylo rozhodnuto, že rozhodnutí bude postoupeno BgVV - nejvyššímu ústavu pro ochranu zdraví spotřebitele, který vydá závazné doporučení.

22. září, 1998 - Holandská vláda zveřejnila výsledky studie o standardizovaných a legalizovaných zkouškách provedených skupinou Technical Consensus Group. V tiskové zprávě holandské vlády se uvádí, že " studie došla k závěru, že v současnosti neexistuje spolehlivá laboratorní metoda měření úniku ftalátů. Je třeba provést další výzkum." Tato studie rovněž přehodnotila, jak jsou děti ohroženy a jejich žvýkací návyky a zjistila, že pouze děti mladší 1 roku by byly ohroženy více než dovolují bezpečnostní limity, a to v extrémních případech. Holandská Unie spotřebitelů, která zasedala v Technical Consensus Group, řekla, že tím "se zvýšily pochybnosti o bezpečnosti těchto výrobků. Pro Unii spotřebitelů je to dostatečným důvodem k okamžitému zastavení prodeje."

25. září, 1998 - Evropský hračkářský průmysl (TIE) oznámil, že podá stížnost k Evropské komisi kvůli rozhodnutí Rakouska zakázat některé formy hraček z měkčeného PVC. Rozhodnutí stíhat Rakousko přišlo po zveřejnění holandské studie o zdravotním riziku ftalátových změkčovadel v hračkách z PVC. TIE se domnívá, že tato studie dokazuje bezpečnost hraček.

říjen, 1998 - Průmyslový odbor Evropské komise připravuje návrh dlouhodobé legislativy o úniku ftalátových změkčovadel ze hraček vyrobených z měkčeného PVC. Tento výnos bude vycházet z běžných laboratorních testovacích postupů (zkouška horní hranice migrace) a bude požadovat od členských států, aby měly povolení k zákazu hraček z měkčeného PVC.

7. října, 1998 - Rada města Santa Fe v Argentině přijala usnesení vyzývající výkonné složky, aby "...přijaly nezbytná opatření, která plynou pro výrobce, dovozce a prodejce z rizika hraček pro nemluvňata z měkčeného PVC" a aby "..informovaly obyvatelstvo o nebezpečí používání hraček z měkčeného PVC pro malé děti."

6. listopadu, 1998. Health Canada, vládní orgán pro ochranu spotřebitele, vydal doporučení, kde vyzývá k tomu, aby hračky určené k prořezávání zubů a chrastítka vyrobená z měkčeného PVC byla odstraněna z regálů. Vyzvala rodiče a dětská zařízení, aby se těchto hraček okamžitě zbavili.

27. listopadu, 1998 - Mexické ministerstvo zdravotnictví vydalo prohlášení, kde oznamuje, že zastaví dovoz hraček z měkčeného PVC a stáhne je z trhu, dokud nebude mít dostatek informací o jejich bezpečnosti.

30. listopadu, 1998 - Evropský vědecký výbor znovu potvrzuje nebezpečí plynoucí z hraček z měkčeného PVC. Po přezkoumání hlavních studií, zabývajících se touto otázkou, (včetně studie provedené holandskou Consensus Group, která bagatelizuje nebezpečí plynoucí z hraček z měkčeného PVC), Vědecký výbor pro toxicitu, ekotoxicitu a životní prostředí (Výbor) došel k závěru, že hladiny chemických změkčovadel unikajících z hraček z měkčeného PVC (ftaláty DINP a DEHP) překračují bezpečnostní limity a jsou důvodem k obavám. Greenpeace a spotřebitelské skupiny znovu vyzývají k okamžitému zákazu hraček z měkčeného PVC.

2. prosince, 1998 - Americká Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků zveřejnila výsledky studie o užití ftalátu DINP při změkčování některých hraček a dětských potřeb z umělé hmoty. Tato studie dochází k závěru, že málo dětí, pokud vůbec nějaké, jsou ohroženy, ale určila několik nejasností, kde je třeba další vědecký výzkum. Jako preventivní opatření do doby než budou další výsledky, Komise vyzvala průmysl, aby odstranil ftaláty z měkčených chrastítek a prořezávačů zubů.

17. prosince, 1998 - Zástupce řeckého Ministerstva pro místní rozvoj, Michalis Chrissochoides oznámil, že ministr v těchto dnech schválí zákaz prodeje všech hraček vyrobených z měkčeného PVC určené pro děti do tří let.