Závěry studie Greenpeace zjišťující složení a množství přídavných ftalátesterů v dětských hračkách z PVC

PVC (polyvinylchlorid nebo vinyl) se ve velké míře vyskytuje v dětských hračkách a v dalších výrobcích pro děti. Tam kde je vyžadována měkkost, jako u hraček určených ke kousání (kousací kroužky), jsou přidávány plastifikátory (změkčovače), aby bylo dosaženo žádané ohebnosti. I když se jako plastifikátoru používá mnoho látek, užití ftalátesterů je zdaleka nejčastější.

Ftaláty se na PVC neváží a zůstávají volně pohyblivou fází plastu, která se může uvolňovat. Následkem toho dochází během doby k nepřetržitému uvolňování ftalátů z PVC. Kontakt a tlak, vyvíjený např. při kousání nebo hře, může zvýšit míru i rychlost, s jakou se tyto chemikálie z plastů uvolňují.

Děti v kontaktu s hračkami z PVC mohou proto během hry požít významná množství ftalátů, zvláště v případě hraček speciálně určených ke kousání. To je velice znepokojivé, protože ftaláty mají řadu negativních vlivů. I když se akutní toxicita jeví jako malá, bylo zjištěno, že ftaláty při delším působení způsobují u laboratorních zvířat řadu nežádoucích účinků, včetně poškození ledvin a jater a v některých případech i reprodukčního systému.

Omezený počet studií, který je dosud o skladbě ftalátů v hračkách z PVC k dispozici, vzbudil obavy z možnżch následký vystavení dětí těmto chemikáliím. Přesto výrobci neuvádějí údaje o typu a množství přídavných látek v hračkách. Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace proto zakoupila řadu typických hraček z PVC pocházejících z různých zemí, zvláště těch určených ke kousání, a nechala zjistit typ a množství přítomných plastifikátorů.

Celkem bylo zakoupeno 71 hraček ze 17 zemí, z nichž většina (63) byla z PVC nebo měla části z PVC. Téměř ve všech analyzovaných měkkých hračkách z PVC představovaly ftaláty značnou část (nejčastěji 10 - 40 %) celkové hmotnosti hračky. Ačkoliv byl historicky nejběžněji používaným ftalátem DEHP (di(2-ethylexyl)ftalát), byl v nynějším testu nejčastěji nalézaným a všeobecně nejvíce přítomným isomer DINP (diisononylftalát). Ze 63 analyzovaných hraček z PVC jich 40 obsahovalo DINP jako nejvíce zastoupený ftalát, oproti 8 s největším obsahem DEHP. Plastifikátor DEHP byl též přítomný jako menšinová složka hraček s obsahem DINP, možná jako znečištění DINP. V osmi analyzovaných hračkách, které neobsahovaly PVC, byl pouze v jedné zjištěn ftalát a to jen ve stopovém množství (pravděpodobně jako znečištění z obalu, vyrobeného z PVC).

Ačkoliv je prozkoumán méně než DEHP, vykazuje i DINP na laboratorních zvířatech podobné toxikologické vlastnosti. Zaznamenané účinky zahrnují poškození ledvin a jater, reprodukčního systému, zvýšený výskyt určitých forem rakoviny a negativní vliv na vývoj a metabolismus. Nedávno bylo zjištěno, že DINP, stejně jako další ftaláty, vykazuje v buněčných stěnách činnost podobnou hormonu estrogenu. Pokud je DINP zakupován pro laboratorní účely, bývá na obalu opatřen mnoha výstrahami varujícími před jeho nebezpečností, včetně: "vdechování, polykání a kontakt s pokožkou jsou škodlivé", "možné riziko nevratných změn" a "může způsobovat rakovinu". Naproti tomu hračky, obsahující až 40 % lehce uvolnitelného DINP, jsou často označovány jako "netoxické".

V některých hračkách byla identifikována řada dalších sloučenin, většinou však v menších než významných koncentracích. DBP (dibutylftalát) a BBP (butylbenzylftalát), nalezené v několika hračkách, jsou považovány za zvláště nebezpečné. Estrogenní chemická látka nonylfenol byla izolována ze 13 hraček, zatímco ve dvou hračkách byl nalezen fungicid Fungitrol (Folpet).

V této studii Greenpeace nebyla zkoumána míra uvolňování chemikálií z PVC. Jejich přítomnost v takových množstvích v hračkách, které jsou kousány batolaty a malými dětmi, spolu s publikovanými důkazy, že jsou tyto přídavné látky nebezpečné a z PVC hraček se uvolňují, však vzbuzuje obavy. Dánská EPA nedávno zjistila, že uvolňování ftalátů (zejména DINP) z kousacích hraček může být značné. Tento výsledek byl podpořen podobnými studiemi v jiných zemích a v několika případech vedl k doporučením, aby byly určité hračky staženy z prodeje nebo dokonce aby se úplně přestalo PVC v hračkách pro malé děti používat.

Studie provedená Greenpeace ukázala, že ftaláty, zvláště DINP a DEHP, jsou ve velkém množství používány v kontaktních dětských hračkách. Jejich používání představuje významné riziko vystavení dětí chemickému ohrožení, zvláště během jejich nezranitelnějšího období vývoje. Ačkoliv je prakticky nemožné přesně předpovědět dávku, je vystavení takovémuto nebezpečí nepřijatelné. Jediným způsobem, jak zabránit přímému požívání ftalátů, je úplně vyloučit používání PVC jako materiálu pro výrobu měkkých hraček.