Deštný prales se mění v toaletní papír

V dubnu stanulo před soudem v kanadském Vancouveru 18 ochránců přírody ze šesti zemí světa. Byli souzeni za to, že pomohli indiánskému kmeni Nuxalků v nenásilné protestní blokádě proti výstavbě silnice na jejich vlastní území. Místo je jedním z posledních deštných pralesů mírného pásma na světě.

Mezi obžalovanými byli aktivisté Greenpeace, Bear Watch a Forest Action Network. Ochránci přírody byli shledáni vinnými z pohrdání soudem. Celkem sedm mužů a jedenáct žen bylo odsouzeno k 21 dnům vězení a dvěma letům zkušebního období. Čtrnácti dalším byl výkon trestu podmíněně odložen.

Další soudní přelíčení se má konat na podzim, kdy bude šest příslušníků národa Nuxalků čelit podobnému obvinění, totiž že se snažili zastavit stavbu silnice pro odvoz vytěženého dřeva ze země svých předků. Nuxalkové svou zemi kanadské vládě nikdy neprodali. Prales, který má být nyní vykácen, je přitom pro domorodce posvátné místo. Oblast těžby je v nuxalském mýtu o stvoření mytickým územím Ista, tedy místem, kde na Zemi sestoupila první žena.

Great Bear Rainforest, jak se celá tato oblast nazývá, je domovem dvou z osmi druhů medvědů, kteří na naší planetě dosud žijí - černého medvěda a ohroženého grizzlyho neboli medvěda hnědého. A jsou jediným místem na světě, kde můžeme nalézt vzácnou raritu - černého medvěda s bílou srstí, známého jako Spirit Bear nebo též Kermodův medvěd.

Více než 80 procent původních pralesů na celém světě bylo už úplně zničeno nebo redukováno na les sekundární. Většina zmizela během posledních třiceti let. Celá čtvrtina zbývajících pralesů mírného pásma se přitom nachází v úzkém pásu podél západního pobřeží Kanady, v provincii Britská Kolumbie. Tento prales, kde můžeme nalézt stromy až 1200 let staré, se nyní kácí a je přeměňován na výrobky pro jedno použití - noviny, dětské pleny a toaletní papír.

Zpět - OBSAH