Protesty v oblasti Atlantic Frontier pokračují

Greenpeace vede kampaň proti průzkumu nových nalezišť ropy ve snaze zabránit nebezpečí klimatických změn.

Vyhlášení samostatného státu Waveland na skále Rockall v oblasti tzv. Atlantické hranice bylo prvním krokem Greenpeace, jak upozornit, že další průzkum nových nalezišť ropy je nebezpečný hazard s podnebím na naší planetě.
Fosilních paliv, jako uhlí, ropy a zemního plynu, jsme už objevili dost na to, aby jejich spálení vyvolalo klimatickou katastrofu. Jakýkoliv další průzkum nových nalezišť je špatný a neospravedlnitelný. Je to plýtvání penězi, které by bylo třeba neprodleně investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů.
Proto Greenpeace vede už druhý rok nenásilné protestní akce proti lodím, provádějícím zde pomocí podmořských detonací seismický průzkum a proti obrovským ropným plošinám, které zde zkoumají možnosti otevírání nových ložisek ropy a zemního plynu.


Dne 20. srpna za svítání připoutali aktivisté Greenpeace známé solární pouzdro (použité již loni na Rockallu) k ropné plošině Deepsea Bergen norské státní společnosti Statoil. Zároveň se tři odvážlivci připoutali ke kotevnímu lanu, aby zabránili plošině v pohybu do oblasti zamýšlených průzkumných vrtů. Policie nasadila profesionální horolezce a vodní děla, aby demonstranty odstranila. Přesto se členům Greenpeace podařilo bránit plošině v pohybu celých 69 hodin.


Takto bylo "zatčeno" 20 aktivistů Greenpeace za to, že na svých rychlých člunech údajně "narušili exkluzivní 500 metrovou zónu kolem ropné plošiny". Poté, co byli aktivisté převezeni vrtulníkem do vazby v přístavu Kristiansund, upozornili právníci norskou policii, že žádná "exkluzivní zóna" na otevřeném moři neexistuje. Na to policie prohlásila, že vlastně chtěla jen "zachránit ty ubožáky před pohybující se plošinou".


Loď s názvem Greenpeace, která se účastnila akce, byla taktéž zadržena norskou pobřežní stráží. Dveře kapitánského můstku, kde se zabarikádovala část posádky, byly rozbity policejními kladivy a sochory a členové Greenpeace byli zatčeni. Přesto se tyto exkluzivní záběry podařilo dostat ještě tentýž den na televizní obrazovky po celém světě. Nazítří byla loď i s posádkou propuštěna.

Zpět - OBSAH