Toxická kontaminace
po požáru v Berouně

Zdeňka Bubeníková


Husté saze z požáru ještě několik dní padaly na blízké domy a zahrádky, kde právě dozrávala první zelenina. Zpočátku nikdo nevěděl, že obsahují extrémně jedovaté dioxiny. Ani později však obyvatele nikdo nevaroval.

Obrovský požár, který v květnu zachvátil podnik Linde Frigera v Berouně, zuřil mnoho hodin. V okolí požáru se jen stěží dalo dýchat. Hasiči si dodnes vzpomínají, jak jim ostrý štiplavý dým lezl pod masky. Husté saze z požáru ještě několik dní padaly na blízké domy a zahrádky, kde právě dozrávala první zelenina. Zpočátku nikdo nevěděl, co všechno v podniku vlastně hoří. Ani později však obyvatele nikdo nevaroval.
Když Greenpeace začali bít na poplach kvůli možné kontaminaci okolí vysoce toxickými perzistentními organickými látkami typu dioxinů, byli okamžitě napadeni. "Greenpeace šíří poplašné zprávy," psaly noviny. Výsledky testování vzorků z místa požáru však bezpečně prokázaly, že koncentrace dioxinu skutečně překračuje v některých případech až třikrát limitní hodnotu 10 mg/kg, která je stanovena pro zvlášť nebezpečný odpad.

Dioxiny jsou považovány za jedny z nejtoxičtějších látek. Vznikají především lidskou činností jako nechtěný vedlejší produkt, nebo se uvolňují při spalování chlorovaných plastických hmot, jako například PVC. Dioxiny a další perzistentní látky se vyznačují vysokou stálostí, přetrvávají v prostředí i několik let. Škála jejich negativního působení na lidské zdraví je velmi široká. Jsou mj. zařazeny mezi karcinogeny, negativně ovlivňují reprodukční schopnosti člověka a narušují jeho hormonální a imunitní systém.


Přesvědčení o toxické kontaminaci půdy jsme pojali v okamžiku, když jsme získali výsledky měření protichemické jednotky, která 14. května u požáru zasahovala. V areálu závodu i v okolní bytové zástavbě byla tak vysoká koncentrace chlorovodíku, že překročila i rozsah použité měřicí laboratorní techniky (14,7 mg/m3). Také vysoký obsah fosgenu ve vzduchu ohrožoval zdraví obyvatelstva. Druhý den po požáru byla stále více než desetinásobně zvýšená koncentrace chloru ve vzduchu (72,5 mg/m3).
Přesto, že okresní hygienik byl seznámen s výsledky měření, ze kterých bylo zřejmé, jaké materiály hořely, nevaroval obyvatelstvo před možnými riziky kontaminace půdy a tím i potravin pěstovaných na přilehlých zahrádkách.

Po osobní intervenci jsme dosáhli alespoň toho, že hygienik dal příkaz k odběru vzorků v areálu závodu. Velmi drahou analýzu na obsah dioxinů, polyaromatických uhlovodíků, těžkých kovů a dalších perzistentních látek zaplatil viník požáru - firma Linde Frigera.
Výsledky naprosto jasně prokázaly, že naše výroky o možné kontaminaci půdy nebyly jen strašením obyvatel. Přitom je vědecky dokázáno, že dioxiny se váží na pevné částice, především saze, obsažené v tmavém dýmu, který se rozptýlil do ovzduší. Poměrně silný vítr, který vál v době požáru, zanesl uhlíkové saze až do vzdálenosti 5 kilometrů od epicentra. To znamená, že plocha, na kterou dopadly kontaminované částice, byla několik kilometrů čtverečních.
Pod tíhou těchto argumentů okresní hygienik požádal o rozšíření měření koncentrací nebezpečných toxických látek i na obytnou zástavbu ve směru vzdušného proudu, který unášel dým. S firmou Linde Frigera byl projednán postup asanace a likvidace velmi toxického odpadu.


Zpět - OBSAH