4/2000


Greenpeace buduje polární tábor na ledové kře v Arktidě, aby protestovalo proti výstavbě ropné plošiny Northstar

Praha, 29. února 2000 - Osm aktivistů Greenpeace seskočilo padákem v oblasti zamrzlého Severného ledového oceánu, aby mohli sledovat práce na stavbě projektu Northstar ropné společnosti BP Amoco. Jde o první ropnou plošinu, která má být postavena v Baufortově moři u severního pobřeží Aljašky. Za použití zásobovacího letadla DC-3, které jim dovezlo materiál, postavili aktivisté Greenpeace polární tábor Sírius pouhou jednu míli od kontroverzního místa, kde se ropná plošina staví. Cílem akce je protestovat proti tomuto nebezpečnému projektu a upozornit, že musíme chránit klima naší planety před další těžbou a spalováním fosilních paliv.

Aktivisté Greenpeace, vybaveni nejmodernější komunikační technikou a základními prostředky pro pobyt v drsné polární divočině, přežili posledních 15 dnů pouze ve stanech a čekali, až jim nákladní letadlo vyloží dvě chatky pro stavbu polární základny. Ty budou zásobovány elektrickým proudem vyráběným pomocí větrné turbíny.

"Tohle je epicentrum globálního oteplování - Arktida se totiž otepluje rychleji, než kterékoliv jiné místo na naší planetě," prohlásil při stavbě polárního tábora Dan Ritzman, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace. "BP Amoco se stále prezentuje jako ekologicky uvědomělá společnost, jež má starost o globální oteplování, ve skutečnosti však zahajuje těžbu ropy v nových rizikových oblastech s tak nebezpečnými projekty jako je Northstar. Je načase, aby společnost přestala planě mluvit a přesunula své investice od fosilních zdrojů směrem k obnovitelným zdrojům, jako je například sluneční energie," zdůraznil Ritzman.

Pokud bude projekt uskutečněn, má Northstar dodávat ropu z uměle vytvořeného ostrova 6 mil od severního pobřeží Aljašky. Ropa má být dopravována na břeh za použití dosud nevyzkoušené technologie, potrubím položeným na dně oceánu. Podmořská potrubí však nejsou v tomto prostředí - kde po 9 měsíců je moře zamrzlé či plné ledových ker a kde se vyskytují prudké bouře, extrémně nízké teploty a řadu měsíců převládá tma - vůbec vyzkoušena. Padesát procent času v roce by bylo prakticky nemožné případný ropný únik jakkoliv likvidovat. Návrh studie dopadů projektu Northstar na životní prostředí (EIA), kterou v roce 1998 provedla US Army Corps of Engineers, odhaduje, že možnost úniku ropy je jedna ku čtyřem. Pokud bude projekt Northstar uskutečněn, otevře to cestu několika dalším projektům k těžbě ropy v Baufortově moři. Otevírání této nové oblasti bude mít velmi nepříznivý vliv na polární klima a také na lední medvědy, velryby a tuleně, pro které je tato oblast domovem.

Greenpeace vede kampaň proti projektu Northstar, aby zastavilo globální oteplování u jeho zdroje a předešlo nezodpovědné těžbě ropy ze dna Arktického oceánu," řekl v Anchorage na Aljašce Steve Sawyer, vedoucí arktického projektu Greenpeace. "Vědecká pozorování o globální změně klimatu nám říkají, že si nemůžeme dovolit spálit ani čtvrtinu současně známých zásob fosilních paliv, aniž bychom riskovali překročení nebezpečné úrovně klimatických změn. Ve světle těchto faktů je velmi nezodpovědné, že BP Amoco otevírá toto křehké území těžbě ropy a novým netestovaným technologiím."

Polární kemp Sírius byl vybudován pouhé týdny poté, co držitelé akcií BP vznesli požadavek, aby společnost pozastavila projekt Northstar. Greenpeace také zažalovalo společnost BP u státních a federálních soudů USA.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Ing. Tomáš Nenička
tel.: 02/24 31 96 67
e-mail: tnenicka@diala.greenpeace.org

Další informace v češtině:
http://www.greenpeace.cz/magazine/98zima/texty/arktida1.htm http://www.greenpeace.cz/magazine/98zima/texty/arktida2.htm http://www.greenpeace.cz/magazine/98zima/texty/arktida3.htm

Další informace v angličtině:
http://www.greenpeace.org/arctic

Poznámka pro redakce:
Vzhledem k odlehlému umístění polární základny Sírius a povětrnostním podmínkám v Arktidě trvalo budování polární základny 2 týdny. Dne 12. února použili aktivisté sněhové skútry, aby se dostali na místo blízko ostrova Reindeer, přibližně 7 mil východně od plánovaného umístění polárního tábora Sírius a 10 mil severně od Prudhoe bay. Vybaveni základními prostředky pro přežití strávili aktivisté Greenpeace 15 dní pouze ve stanu. Během této doby budovali přistávací dráhu a čekali na letadlo.

V sobotu 26. února letadlo DC-3 konečně přiletělo a přivezlo další prostředky pro přežití a telekomunikační zařízení. Zatímco letadlo kroužilo nad improvizovaným letištěm, aktivisté vyskákali padákem. Seskoky byly nutné, aby aktivisté pomohli letadlo navést na přistávací dráhu. Jakmile letadlo přistálo, bylo okamžitě vyloženo a po 60 minutách opět odletělo. Trvalo přibližně dva dny než se veškeré vybavení pomocí sněžných skútrů podařilo přesunout na místo základny Sírius, 7 mil západně od letiště blízko ostrova Reindeer. Polární základna je v plném provozu od 27. února 2000.

Fotografie v elektronické podobě pošleme na požádání!

Tisk. zprávy