9/2000

Solární energie má šanci!

Praha, 7. dubna 2000 - Elektřina vyráběná ze slunečního záření pomocí fotovoltaických panelů by se v dohledné době mohla stát konkurenceschopná konvenční elektřině. Vyplývá to z mezinárodní studie renomované auditorské firmy KPMG (1), kterou dnes představila ekologická organizace Greenpeace u příležitosti zahájení provozu první české fotovoltaické fasády na hotelu Panorama v Praze.

"Solární energie je dnes uvězněna v jakémsi začarovaném kruhu," řekl Tomáš Nenička, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace v ČR: "Dokud bude poptávka po fotovoltaických panelech malá, zůstane jejich výroba malosériová a nákladná, a dokud bude tato výroba malosériová a drahá, zůstane cena vysoká a poptávka malá. Tento začarovaný kruh je potřeba co nejdříve přetnout," prohlásil Nenička.

Studie KPMG s názvem "Solární energie - od věčného příslibu ke konkurenceschopné alternativě" ukazuje, že masová výroba fotovoltaických panelů by mohla snížit jejich cenu až o 80 procent. Podobně tomu bylo v nedávné době například u osobních počítačů nebo mobilních telefonů. Výstavba továrny, která by byla schopna ročně vyrobit 5 milionů fotovoltaických panelů (ekvivalent 250 tisíc domů, každý s 2 kilowattovým systémem) by způsobilo pokles ceny solární elektřiny na úroveň srovnatelnou s elektřinou z konvenčních zdrojů přinejmenším pro malého spotřebitele.

Továrna o potřebné roční produkci 500 MW solárních panelů by si vyžádala investici ve výši 660 milionů dolarů (25 miliard korun). "To je částka srovnatelná se sumou, kterou jsme v České republice v roce 1998 dotovali fosilní a jadernou energetiku," zdůraznil Nenička.

Řada zemí si již uvědomila, že pro solární energetiku je třeba vytvořit podmínky. Americký prezident Bill Clinton vyhlásil plán s názvem Milion solárních střech pro USA. Japonsko si vytklo za cíl instalovat 70 tisíc solárních střech do konce roku 2000. V sousedním Německu platí od 1. dubna zákon, jež určuje povinnost vykupovat ekologicky čistou elektřinu z fotovoltaických systémů za pevně stanovenou cenu 99 feniků (18,35 Kč) za 1 kilowatthodinu.

Propagace čisté solární energie je součástí aktivit Greenpeace na ochranu klimatu. Solární energie a další obnovitelné zdroje jako například vodní a větrná energie totiž neprodukují oxid uhličitý a nepřispívají ke globálnímu oteplování.

"Solární energie je báječné řešení," prohlásil Nenička. "Fotovoltaické systémy neprodukují žádné škodlivé látky ani radioaktivní odpad, jsou zcela tiché, bezpečné a navíc i výtvarně krásné. Česká vláda a rozvodné závody musí vytvořit podmínky pro rozvoj trhu s fotovoltaikou, abychom nezůstali v tomto perspektivním odvětví za světem pozadu."

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Ing. Tomáš Nenička
tel.: 02/24 31 96 67 mobil: 0603/443 140
Václav Vašků
mobil: 0603/414 739

Poznámka:
(1) Celou studii Solar Energy: from perenial promise to competitive alternative, kterou na zakázku Greenpeace vypracovala mezinarodní auditorská firma KPMG, je možné si stáhnout v pdf formátu na internetové adrese: http://greenpeace.org/climate/renewables/reports/kpmg8.pdf

Krátké shrnutí studie přeložené do češtiny je k dispozici na požádání v kanceláři Greenpeace.

Tisk. zprávy