10/2000

Greenpeace žádá Japonsko a Norsko, aby stáhly svůj návrh na zrušení zákazu obchodování s velrybím masem

Nairobi/Praha, 10. dubna 2000 - Zatímco v africkém Nairobi (Keňa) dnes začíná 11. zasedání tzv. Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES), Greenpeace žádá Japonsko a Norsko, aby přestaly usilovat o zrušení zákazu obchodování s velrybami. Japonsko a Norsko jsou dnes jediné dvě země, které doposud velryby loví. Nyní se pokoušejí dosáhnout zrušení zákazu obchodu s velrybím masem a obnovení komerčního lovu velryb (1).

"Japonsko a Norsko nyní agresivně lobbují další země, aby na zasedání CITES v Nairobi, které potrvá do 20. dubna, podpořili návrh zrušit mezinárodní zákaz obchodu s velrybími produkty," varoval dnes Jiří Tutter, ředitel české pobočky mezinárodní ekologické organizace Greenpeace. "Žádali jsme proto českou delegaci v Nairobi, aby - stejně jako Evropská unie - hlasovala proti."

"Japonsko a Norsko chtějí CITES využít k podkopání zákazu komerčního lovu velryb, který byl vyhlášen Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC)," upozornil mluvčí Greenpeace John Frizell a dodal, že zdecimování velrybích populací v posledním století jasně ukazuje, že zachování velryb nepomůže nic menšího, než právě zákaz komerčního lovu podpořený zákazem obchodu s velrybím masem. "Jestliže nynější zákaz obchodu s velrybím masem bude zrušen, lov velryb se znovu úplně vymkne kontrole. To by byla pro velryby katastrofa, zdůraznil Frizell.

Navzdory tomu, že Sekretariát CITES doporučil, aby byl návrh Norska a Japonska odmítnut, oba velrybářské národy nyní vyvíjejí na CITES tlak, aby připustilo mezinárodní obchod s plejtvákem malým a plejtvákovcem šedým - dvěma druhy velryb, které se vyskytují v severním Atlantiku, severním Pacifiku a jižních mořích kolem Antarktidy. Právě zde totiž Japonsko a Norsko navzdory mezinárodnímu zákazu velryby i nadále loví.

V pátek 7. dubna japonská zpracovací loď Nisshin Maru vyložila celkem 7500 tun velrybích produktů z 439 velryb, které japonští velrybáři ulovili v mořích kolem Antarktidy od prosince 1999. Velrybí maso bude prodáno na japonském trhu za celkem 35 miliónů US dolarů, přičemž dalším prodejem přinese zisk až 100 milionů dolarů (2). Norský lov velryb je naproti tomu neekonomický a závisí na vládních subvencích, které jej uměle udržují naživu. Norové proto usilují o zrušení zákazu obchodu s velrybím masem, jak jej nařizuje CITES, a o obnovení obchodu s Japonskem.

Minulý týden norská média informovala o tom, že Norsko uzavřelo obchod s několika africkými státy, že podpoří obchod se slonovinou výměnou za jejich podporu norskému návrhu na zrušení zákazu prodeje velrybího masa (3).

"Jestliže Japonsko a Norsko se svým návrhem u CITES uspějí a mezinárodní obchod s velrybím masem bude obnoven, otevře to dveře ilegálnímu lovu velryb," varoval Frizell. "Piráti mezi velrybáři navíc ohrožují jak doposud početné druhy velryb, tak i ty, které jsou na pokraji vyhubení. Japonsko a Norsko by měly okamžitě stáhnout svůj návrh, který podkopává mezinárodní snahy o zachování verlrybích populací," řekl Frizell.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax : 02311 22 89
http://www.greenpeace.org/~oceans/cites

 

Poznámka:
(1) Zasedání CITES začíná dnes v Nairobi a potrvá do 20. dubna 2000. Tři návrhy se týkají vyřazení plejtváka malého Balaeoptera acutostrata ze seznamu CITES Appendix I a přeřazení do Appendix II. Japonsko kromě toho navrhuje, aby plejtvákovec šedý Eschrichtius robustus byl rovněž vyjmut ze seznamu Appendix I a přeřazen do Appendix II, což by umožnilo obchod s těmito velrybími druhy. Plejtvák malý je nejmenší velrybou vůbec, přesto může být větší než dva dospělí sloni.

2) Zatímco Norsko mezinárodní zákaz komerčního lovu velryb zcela ignoruje, Japonsko tvrdí, že velryby loví z výzkumných důvodů a že jde tudíž o tzv. "vědecký" lov velryb. A to navzdory skutečnosti, že Mezinárodní velrybářská komise (IWC) opakovaně žádala Japonsko, aby byl lov zastaven.

(3) Norský list Dagbladet, 4. dubna 2000 Greenpeace od prosince 1999 do ledna 2000 uskutečnilo celkem 11 nenásilných protestních akcí proti japonskému lovu velryb v chráněné oblasti pro velryby v jižních mořích kolem Antarktidy (Southern Ocean Sanctuary).

Filmové záběry jsou k dispozici na materiálu Betacam. Fografie v elektronické podobě pošleme na požádání.

Tisk. zprávy