12/2000

Aktivisté Greenpeace ke Dni Země nainstalovali fotovoltaickou elektrárnu na první "solární školu" v ČR

Praha - Zbraslav, 18. dubna 1999 - Aktivisté Greenpeace dnes pomohli naisnstalovat malou sluneční elektrárnu na základní školu Nad Parkem v Praze Zbraslavi. Poté, co elektrárnu pokřtil její kmotr - herec divadla Ypsilon Petr Vacek, začaly solární panely dodávat první elektřinu do veřejné elektrické sítě.

"Solární elektrárna bude vyrábět ekologicky zcela čistou elektřinu přímo ze slunečního záření," prohlásil vedoucí klimatické kampaně Greenpeace Ing. Tomáš Nenička a dodal, že akce je součástí oslav Dne Země - svátku, při němž si miliony lidí na celém světě připomínají svou sounáležitost s planetou Zemí.

Základní škola Nad parkem je první vlaštovkou projektu "100 solárních škol". Ten umožní do konce roku 2000 instalaci první stovky solárních fotovoltaických zařízení na střechy a fasády škol v České republice (1).

"Naše škola věnuje ochraně životního prostředí velkou pozornost. Chceme žákům ukázat v praxi, kterým směrem se dnes ubírá vývoj v oblasti získávání energie z čistých obnovitelných zdrojů," prohlásil ředitel školy Martin Kupka a dodal, že slavnost Týden pro Zemi organizuje škola k svátku Dne Země již posedmé.

Malá solární elektrárnička (1) má zatím spíše symbolický výkon - za slunečného počasí bude dodávat maximálně 100 wattů. Žáci budou moci měřit její výkon na připojeném počítači a brzy přibude i zobrazovací display ve vstupní hale školy. Solární elektrárnu škole na žádost Greenpeace zapůjčila rožnovská firma Solartec, která fotovoltaické panely vyrábí.

Fotovoltaické systémy připojené k síti jsou v České republice doposud raritou a s jejich připojováním nejsou zatím skoro žádné zkušenosti. Systém podobné velikosti je zatím v ČR připojen do sítě pouze jeden, a to v kanceláři české pobočky Greenpeace v Praze.

Ve světě však fotovoltaika patří mezi jedno z nejrychleji se rozvíjejících odvětví. Mnohé státy její rozvoj velkoryse podporují. Prezident Clinton vyhlásil plán s názvem Milion solárních střech pro USA. Podobný program má nyní i Evropská unie. V sousedním Německu platí od 1. dubna zákon, podle kterého je povinnost vykupovat čistou elektřinu z fotovoltaických systémů za pevně stanovenou cenu 99 feniků (18,35,- Kč) za 1 kilowatthodinu.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Ing. Tomáš Nenička
tel.: 02/24 31 96 67 mobil: 0603/443 140
Václav Vašků
mobil: 0603/414 739

Poznámka:
(1) Projekt bude financován pomocí státního programu Slunce do škol, který počítá s dotací na tyto solární systémy ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Program Slunce do škol byl oficiálně vyhlášen ministrem životního prostředí Milošem Kužvartem v prosinci loňského roku.

Fotografie v elektronické podobě pošleme na požádání

Tisk. zprávy