17/2000

Japonská policie porušuje mezinárodní právo, aby umlčela Greenpeace

Tokio/Praha, 11. května 2000 - Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace dnes odsoudila tvrdý zásah japonských úřadů vůči svým aktivistům, lodi Rainbow Warrior a japonské pobočce Greenpeace v Tokiu jako neúměrnou snahu umlčet nenásilný veřejný protest.

Dnes ráno v 8 hodin japonského času vniklo v Tokijském přístavu více než 30 policistů na loď Rainbow Warrior patřící organizaci Greenpeace. Razie trvala více než 9 hodin a vyústila v konfiskaci majetku lodi. Japonská vláda porušila mezinárodní právo tím, že odmítla během policejního vyšetřování holandskému konzulovi přístup k posádce lodi registrované pod holandskou vlajkou.

V 9 hodin 30 minut vnikla japonská policie též do kanceláře japonské pobočky Greenpeace v Tokiu a na více než 3 hodiny přerušila spojení organizace s okolním světem. Zabavila zde letáky obsahující informace o problematice toxických látek vypouštěných do životního prostředí.

Policejní akce následovala poté, co Greenpeace upozornilo na nebezpečné dioxiny uvolňované do ovzduší ze spaloven komunálního odpadu. Dne 9. května vyšplhali čtyři aktivisté Greenpeace na nejvyšší komín spalovny odpadů na světě v japonském Tokiu, aby protestovali proti bezohledné politice při nakládání s odpady v Japonsku. Ta má za následek nejvyšší emise prudce jedovatých dioxinů a furanů na světě. Aktivisté spustili z komína transparent prohlašující Tokio za světové hlavní město dioxinů. Během nenásilné akce byli čtyři aktivisté zatčeni.

"Japonské úřady se neobávají naší akce, ale toho, co chceme sdělit. To je zjevné podle toho, že policie zabavila naše informační materiály určené veřejnosti. Letáky obsahovaly fakta o spalovnách emitujích do ovzduší dioxiny a další jedovaté látky, jež způsobují rakovinu a další vážné zdravotní problémy," prohlásila Ayako Sekineová, vedoucí toxické kampaně Greenpeace v Japonsku.

Greenpeace požaduje okamžité propuštění všech 4 aktivistů Greenpeace. Podle včerejšího oznámení, mají být aktivisté drženi ve vazbě bez obvinění minimálně dalších 10 dnů.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Václav Vašků
mobil: 0603/414 739
tel.: 02/24 31 96 67

Fotografie vyvěšování transparentu na spalovnu v Tokiu v kvalitě vhodné k otištění můžeme na požádání poslat také e-mailem.

Tisk. zprávy