19/2000

Greenpeace po celém světě protestuje za propuštění svých čtyř aktivistů

Praha, 15. května 2000 - Česká pobočka ekologické organizace Greenpeace dnes uspořádala protest před japonskou ambasádou v Praze za propuštění svých aktivistů zadržovaných v Japonsku. Aktivisté převlečení za vězně se posadili na zem před ambasádu a požadovali propuštění horolezců zadržených minulý týden v Tokiu během pokojného protestu proti znečišťování ovzduší dioxiny.

Protesty se dnes rozsířily po celém světě. Celkem v 15 zemích se příznivci Greenpeace shromáždili u japonských ambasád a apelovali na japonskou vládu, aby připustila svobodu projevu, jak to požaduje mezinárodní právo. Greenpeace Upozorňuje, že čtyři aktivisté jsou zadržováni již sedmý den bez jakéhokoliv formálního obvinění. K protestům Greenpeace proti japonské zadržovací proceduře se dnes přidala i organizace na obranu lidských práv Amnesty International.

"Jde o nestoudný pokus umlčet pokojný a legitimní protest proti vypouštění toxických látek, jež poškozují životní prostředí. Žádám japonské úřady, aby propustily naše čtyři aktivisty, kteří prostě uplatnili své právo na svobodu projevu, když upozornili svět na nebezpečí spaloven a emisí dioxinů," prohlásil během protestu v Nizozemí ředitel Greenpeace International Thilo Bode.

V pátek soudce nařídil, aby čtyři aktivisté Greenpeace byli přesunuti do takzvaného náhradního vězeňského systému (substitute prison system) "Daiyo Kangoku". Tento systém odsoudila ve své poslední zprávě o Japonsku i Komise pro lidská práva OSN s tím, že "Daiyo Kangoku" omezuje základní práva vězňů. (1)

"Tyranské zacházení s těmito pokojnými demonstranty je zjevný pokus umlčet a zastrašit ekologický aktivizmus. Aktivisté jsou nadále zadržováni bez jakéhokoliv obvinění či žaloby a bez možnosti kontaktu s vnějším světem. To je praxe, která je z hlediska mezinárodních standardů lidských práv nepřijatelná," vyjádřila se dnes k případu organizace Amnesty International.

Čtyři aktivisté, Al Baker (Velká Británie), Maleen van Poecková (Belgie), Clement Lam (Hong Kong/Kanada) a Paul Schot (Nizozemí), byli uvězněni v Tokiu v úterý 9. května během pokojného protestu, jehož cílem bylo upozornit na vypouštění nebezpečných dioxinů do životního prostředí.

Cílem akce bylo upozornit, že spalování odpadu má vážné dopady na životní prostředí a zdraví lidí, a to zejména v oblastech, kde jsou spalovny umístěny. Japonsko má dnes nejvyšší emise dioxinů na světě, což je způsobeno tím, že má více spaloven odpadu než jakákoliv jiná země na světě. Dioxiny jsou vysoce toxické látky, které vznikají během spalovacích procesů a jsou spojovány s rakovinou jater a dalšími těžkými poruchami zdraví.

Také česká pobočka Greenpeace upozornila minulý rok protestní akcí na největší spalovnu odpadů v Praze Malešicích, která vypouští do ovzduší až dvacetkrát více dioxinů, než připouštějí nedávno schválené limity.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Václav Vašků
mobil: 0603/414 739
Jiří Tutter, ředitel Greenpeace ČR,
tel.: 02/24 32 96 67
Sanae Shidaová, ředitelka Greenpeace Japonsko,
tel: 00-81-90 2252 95 28
Amnesty Internatinal, hlavní kancelář v Londýně,
tel.: 00-44-20 7413 5566

Internet:
http://www.greenpeace.org/~toxics/toxfreeasia/
http://www.greenpeace.org/library/picturedesk.html

Poznámka:
(1) Consideration of Reports Submitted by State Parties under Article 40 of Cinvenant: Concluding observations of the Human Rights Commitee, CCPR/79/Add, 102, 19. listopadu1998

Systém "Daiyo Kangoku" umožňuje policii vyslýchat zadržené bez jakékoliv kontroly, přičemž tyto výslechy trvají mnoho hodin. Zadržovaní jsou často slovně napadáni, je jim bráněno ve spánku a jsou sledováni 24 hodin denně. Při použití tohoto systému se zadržovaní často přiznávají, i když jsou nevinní.

Fotografie z úterního protestu, při němž aktivisté Greenpeace vyvěsili na největší spalovnu odpadu v Tokiu transparent, můžeme na požádání poslat e-mailem.

Tisk. zprávy