26/2000

Ekologické organizace varují:
Úmluva o ochraně klimatu je rozbíjena

Bonn/Praha, 13. června 2000 - Vedoucí průmyslově vyspělé země se snaží podkopat účinnost mezinárodní smlouvy o ochraně klimatu před globálním oteplováním. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes představila skupina největších ekologických organizací vedená organizacemi Friends of the Earth (Přátelé Země), Greenpeace a WWF.

Kjótský protokol, jež má během nadcházející dekády omezit emise skleníkových plynů o 5 procent, by mohl být zvrácen tak, že by zemím OECD dovolil naopak zvýšit jejich emise o 15 až 20 procent. Ekologické organizace označily Spojené státy, Kanadu, Austrálii a Nový Zéland za hlavní viníky mezi 120 státy, jež se nyní scházejí na dvoutýdenní klimatická jednání v Bonnu.

"Vlády se snaží vytvářet dojem, že v politice ochrany klimatu postupují kupředu, avšak v zákulisí mezitím Kjótský protokol systematicky trhají na kousky a narušují jeho environmentální celistvost," prohlásil Bill Hare, odborník Greenpeace na mezinárodní klimatické rozhovory.

Ekologické hnutí se vytrvale snaží tlačit Kjótský protokol k jeho proklamovanému cíli, kterým je redukce skleníkových plynů jakožto první krok k odvrácení nebezpečných klimatických změn. Environmentalisté nicméně se vzrůstající obavou sledují, že mezery v prováděcích předpisech Kjótského protokolu umožňují nejhorším znečišťovatelům, především Spojeným státům, Japonsku, Kanadě, Austrálii, Novému Zélandu, Švédsku a Francii i nadále zvyšovat své emise skleníkových plynů a vyhýbat se úsilí činit nápravná opatření ve vlastních zemích. Francie je pro přijetí pravidel, které by umožňovaly kácení původních pralesů a jejich opětovné zalesňování, za což by jednotlivé státy mohly nárokovat tzv. emisní kredity.

Dohoda nabízí enormní volnost těm zemím, které budou chtít dosáhnout předepsaného cíle snížení svých emisí pouze obchodováním "znečišťovacích práv" a přenesením na lesy, jež mají pohlcovat oxid uhličitý ze vzduchu.

"Pokud vlády neotočí kormidlem na druhou stranu, nebude mít Kjótský protokol ani cenu papíru, na němž je napsán," varoval Jennifer Morgan z WWF.

Environmentální skupiny se nyní snaží zabránit Kanadě, Japonsku, Francii, Austrálii, USA, Novému Zélandu a Velké Británii v začlenění jaderné energie do tzv. mechanismu čistého rozvoje (CDM).

"Tyto země si hledí pouze svých úzkých zájmů a selhávají ve své povinnosti uskutečnit účinné akce na odvrácení nebezpečných klimatických změn. Nikdy jsme ještě nebyli v tak zoufalé situaci a cítíme nyní odpovědnost říci veřejnosti, jak se věci ve skutečnosti mají," uvedla Roda Verheyanová z Přátel Země.

"Kjótský protokol je pomalu ale jistě rozbíjen tím, jak se vlády snaží vytvářet v jeho textu mezery, jež by jim umožnily vyhnout se povinnosti udělat cokoliv pro snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) z fosilních paliv, jež jsou hlavní příčinou klimatických změn," varovala Karla Shoetersová z Climate Network Europe.

"Se stejnou jistotou, s jakou pozorujeme oteplování světa a první signály klimatických změn, jakými jsou např. záplavy v Mozambiku a velké vichřice v Evropě na konci roku 1999, si vlády USA, Japonska, Austrálie, Francie a dokonce i Nizozemí nyní pojišťují, aby nemusely doma pro ochranu klimatu udělat prakticky vůbec nic," uvedl Mie Asaoka z Kiko Network. Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Ing. Tomáš Nenička
tel.: 02/24 31 96 67

Bill Hare, ředitel klimatické kampaně Greenpeace International
mobil: +31 6 2129 6899 (anglicky)

Jennifer Morganová, ředitelka klimatické kampaně WWF
mobil: +1 201 873 0034 (anglicky, německy)

Karla Schoeters, Climate Network Europe
mobil: +32 476 829 931 (anglicky, holandsky, francouzsky)

Roda Verheyen, vedoucí klimatické kampaně Friends of the Earth
mobil: +44 7712 843 216 (anglicky, německy, norsky)

Tisk. zprávy