27/2000

Greenpeace: geneticky manipulované potraviny jsou již na pultech supermarketů

Praha, 22. června 2000 - Aktivisté Greenpeace dnes výstražnými nálepkami označovali geneticky manipulované potraviny v obřím supermarketu Billa v Praze na Proseku. Testy jednotlivých potravin, které Greenpeace nechalo provést ve specializované laboratoři, prokázaly, že přinejmenším jeden druh zboží (sójový granulát) obsahuje geneticky manipulovanou sóju firmy Monsanto. Greenpeace dnes vyzvalo vedení supermarketu, aby Billa do budoucna neprodávala žádné geneticky manipulované potraviny, což je praxe, kterou Billa uplatňuje například v sousedním Rakousku.

"Naše testy prokázaly, že geneticky manipulované potraviny již pronikly na český trh," prohlásil Dr. Čestmír Hrdinka z Greenpeace "Poslední průzkum veřejného mínění však ukazuje, že téměř 100 procent občanů si vůbec nepřeje, aby se u nás GM potraviny prodávaly (1). Žádáme proto, aby prodejci tuto skutečnost vzali v potaz a přestali manipulované potraviny prodávat. Jinak riskují ztrátu zákazníků, podobně jako se to již stalo v západní Evropě."

Protože v České republice zatím neexistuje odpovědný orgán, který by zjišťoval přítomnost GM potravin na trhu, rozhodla se organizace Greenpeace provést analýzu vybraných potravin na vlastní náklady. Z 15 vybraných produktů obsahujících sóju nebo kukuřici byla laboratoří Spolkového úřadu pro životní prostředí (Umweltbundesamt) ve Vídni (2) zjištěna genetická manipulace pouze v jediném případě - a to v sójovém granulátu firmy Pragosoja. Ten obsahoval geneticky manipulovanou tzv. Roundup ready sóju firmy Monsanto (3).

Sójový granulát byl za účelem analýzy zakoupen v supermarketu Billa v Praze na Proseku, ale prodává se i v mnoha dalších obchodech po celé České republice. Greenpeace se dnes obrátilo na supermarkety Billa s požadavkem, aby neprodávaly v České republice geneticky modifikované potraviny. Billa se již před časem zavázala neprodávat geneticky upravené potraviny v Rakousku (4).

"Billa nesmí používat dvojí standard. Jestliže tento řetězec supermarketů neprodává GM potraviny v Rakousku, neměl by je prodávat ani v České republice. Proč by zrovna Češi měli být pokusnými králíky?" zdůraznil Hrdinka a dodal, že manipulovaných potravin zatím v České republice pravděpodobně není příliš mnoho a dosud je ještě šance jejich přílivu zabránit.

"Udělali jsme dnes vlastně pouze to, co by měl brzy požadovat i český zákon - označili jsme geneticky manipulované potraviny, aby spotřebitelé měli šanci si sami vybrat, zda takovéto potraviny chtějí konzumovat nebo ne," uzavřel Hrdinka.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Dr. Čestmír Hrdinka
tel.: 02/24 31 96 67,
mobil: 0603/443 140
e-mail: chrdinka@cz.greenpeace.org

Poznámky pro redakce:

(1) Magazín DNES, 8. června 2000

(2) Kontakt na laboratoř, která dělala rozbory: Umweltbundesamt, Spitellauer Lande 5, A - 1090 Vídeň, Rakousko tel.: +43-1-31304 - 3870, zodpovědná pracovnice Věra Kasal (hovoří česky)

(3) Roundup ready sója firmy Monsanto obsahuje cizí geny z baktérie, viru a petúnie. Tyto geny nemají vliv na chuť, cenu ani na výživnou hodnotu plodiny. Genetická manipulace způsobuje pouze to, že sója je odolná vůči prostředku na hubení plevele Roundup. Americký chemický gigant Monsanto (mj. výrobce defoliantu Agent Orange používaného za války ve Vietnamu) je i výrobcem prostředku na hubení plevele - glyfosátu známého pod obchodním názvem Roundup, kterým se GM boby ošetřují. Sója je manipulována tak, aby firma mohla dodávat na trh dvojbalíček - sójové boby odolné proti herbicidu a samotný herbicid, což Monsantu zvyšuje zisky.

(4) V září 1998 všechny rakouské supermarkety včetně řetězce Billa deklarovaly, že nebudou prodávat GM potraviny a stáhnou je z obchodů. V březnu 1999 oznámil Britský obchodní řetězec Sainsbury's, že pod svojí značkou nebude prodávat žádné geneticky manipulované potraviny. Zároveň se utvořilo konsorcium evropských obchodníků, kteří budou společně hledat zdroje pro "čisté" (GM nemanipulované) potraviny. V koncorciu jsou mj. britský Marks & Spencer, francouzský Carrefour, belgický Delheize (česká Delvita), švýcarský Migros, italská Effelunga, irský Superquin a další. V dubnu 1999 oznámil největší britský řetězec supermarketů Tesco, že ze svých regálů odstraní všechny geneticky manipulované potraviny.

Tisk. zprávy