28/2000

Greenpeace žádá SÚJB o okamžitou kontrolu Temelína!

Některé signály naznačují, že ČEZ by mohl zavážet jaderné palivo už v pondělí

Praha, 23. července 2000 - Ekologická organizace Greenpeace dnes požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), aby okamžitě zvýšil dozor v jaderné elektrárně Temelín, protože některé signály naznačují, že ČEZ chce začít zavážet jaderné palivo už v pondělí 26. června 2000, a to bez příslušného povolení státních orgánů jaderného dozoru.

"Zachytili jsme vážné signály, že v Temelíně už se rozdávají ochranné oděvy proti radiaci a interní dokument z Temelína stanovil pondělí jako datum zavážení prvního článku do reaktoru," prohlásil Jan Haverkamp z Greenpeace. "Nemáme žádnou možnost, jak tuto informaci seriózně ověřit. Požádali jsme proto Státní úřad pro jadernou bezpečnost, aby během pondělí a následujících dní zintenzivnil kontrolu prvního reaktoru v Temelíně. Zavezení paliva bez předchozího povolení státních orgánů by totiž bylo ilegálním krokem a tudíž jasným porušením jaderné bezpečnosti," zdůraznil Haverkamp.

Zprávy o záměru ČEZu uspíšit zavážení paliva se objevovaly už dříve. Greenpeace proto tento týden požádalo o oficiální setkání s vedením SÚJB. Ředitelka SÚJB Dana Drábová v úterý potvrdila Greenpeace, že její úřad dosud od ČEZu neobdržel dvě potřebné zprávy (jde o tzv. vyhodnocení průběhu neaktivních zkoušek a protokol o připravenosti). Ty jsou nutné, aby SÚJB mohl vydat povolení k zavážení paliva. ČEZ údajně tvrdí, že by zprávy mohly být hotovy do konce června. SÚJB si ale podle Drábové vyhradil lhůtu nejméně 10 dnů k potřebnému posouzení obou zpráv. Zprávu, že ČEZ chce údajně začít se zavážením paliva ještě před konáním valné hromady, která je plánována na 4. července, přinesl dnes také deník Právo.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Václav Vašků
tel.: 02/24 31 96 67
mobil: 0603/414 739

Jan Haverkamp (anglicky, německy)
mobil: 0604/257 822

 

Tisk. zprávy