31/2000

Coca Cola splní požadavky Greenpeace a ustoupí od používání látek přispívajících ke klimatickým změnám

Londýn/Praha, 28. června 2000 - Organizace Greenpeace dnes blahopřála společnosti Coca Cola, která oznámila, že splní požadavky Greenpeace a přijme novou politiku ohledně svých chladicích zařízeních tak, aby zredukovala svůj škodlivý vliv na klima, a to ještě před konáním prvních "zelených" olympijských her v australském Sydney.

Coca Cola dnes oznámila, že ve svých zařízeních na chlazení nápojů nebude používat nebezpečné hydrofluorouhlovodíky (HFC), které jsou silnými skleníkovými plyny a přispívají ke klimatickým změnám. Tyto změny Coca Cola uskuteční nejpozději do dalších olympijských her, které se budou konat v roce 2004 v Athénách. Společnost tak rozšíří svůj výzkum v oblasti alternativ a bude trvat, aby také její dodavatelé předložili časový plán, kdy v chladicích boxech vymění agregáty, jež neobsahují HFC.

"Pobočky Greenpeace na celém světě vedly kampaň za to, aby společnost Coca Cola přestala znečišťovat naší planetu HFC," řekla vedoucí kampaně Greenpeace za "zelené" olympijské hry Blair Paleseová. "Jestliže Coca Cola může uskutečnit tyto změny, měli by je učinit i další olympijští sponzoři, jako například Mc'Donalds."

Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace vede kampaň za "zelené" olympijské hry již od roku 1998. V květnu tohoto roku vydalo Greenpeace zprávu, v níž označilo společnost Coca Cola za "špinavého sponzora", a to právě pro užívání nebezpečných hydrofluorouhlovodíků.

Zpráva žádala Coca Colu, aby se zavázala:
- používat 100 % ekologicky čistou technologii Greenfreeze při olympijských hrách v Sydney a rovněž při všech budoucích olympijských hrách;

- opustit firemní politiku, která dovolovala používání škodlivých HFC;

- že všechna nová zařízení budou Greenfreeze,

-přestat úplně používat všechny plyny CFC, HCFC a HFC nejpozději do letních olympijských her v Athénách v roce 2004.

"Dnešní oznámení společnosti Coca Cola splňuje všechny tyto požadavky a stanoví jasný environmentální standard pro celý průmysl," prohlásila Paleseová z Greenpeace.

Greenpeace bude nyní usilovat, aby Coca Cola dodržela svůj slib a zajistila možnost kontroly a nezávislého monitorování prováděných změn.

"Za změnu politiky společnosti Coca Cola patří dík a poklona tisícům lidí na celém světě, kteří se připojili k naší kampani na internetové adrese www.cokespotlight.org. Tito lidé přinutili Coca Colu, aby upustila od užívání nebezpečných hydrofluorouhlovodíků (HFC), které přispívají ke klimatickým změnám," řekla Paleseová.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Václav Vašků
mobil: 0603/443 140
tel.: 02/24 31 96 67

internet:
http://www.cokespotlight.org
http://www.greenpeace.org.au/coke
http://www.greenpeace.org

Tisk. zprávy