36/2000

Brutální zásah policie proti Greenpeace: Německý aktivista odvezen do vazební věznice!

Praha, 13. července 2000 - Během brutálnímu zásahu speciálního policejního komanda proti nenásilnému protestu Greenpeace bylo zatčeno celkem 33 aktivistů, jeden z nich po více než osmihodinovém vyšetřování vzat do cely předběžného zadržení. Vazební soudce má zítra rozhodovat o uvalení vazby na německého aktivistu Volkera Hovermana. Ten má být údajně obviněn z trestného činu šíření poplašné zprávy.

„Je to poslední zoufalý pokus, jak umlčet hlasy znepokojených občanů, kteří mají obavy z bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín,“ prohlásil Jan Haverkamp z Greenpeace.

Dnešní akcí, při níž byl před Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB) pomocí sirény vyvolán „jaderný poplach“, se Greenpeace snažilo upozornit na bezpečnostní rizika jaderné elektrárny Temelín.

Greenpeace je znepokojeno informacemi o nedodělcích, provizoriích a neprovedených zkouškách a závadách, které v poslední době přicházejí od samotných jaderných inženýrů pracujících v Temelíně. Všechny tyto zprávy bohužel není možné objektivně posoudit, protože ČEZ a.s. označil všechny stránky příslušných zpráv poskytovaných SÚJB jako „obchodní tajemství“.

Greenpeace při dnešní akcí požadovalo, aby SÚJB v maximální možné míře zpřístupnil veřejnosti všechny materiály týkající se bezpečnostních problémů jaderné elektrárny Temelín.

Václav Vašků tiskový
mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:

Václav Vašků
mobil: 0603/443 140

Jiří Tutter
mobil: 0603/443 140

Jan Haverkamp (anglicky, německy)
mobil: 0604/257 822

 

Tisk. zprávy