38/2000

Greenpeace odmítá Kužvartovo nařčení z násilí

Praha, 14. července 2000 - Organizace Greenpeace dnes vyjádřila politování nad včerejším vyjádřením ministra životního prostředí Miloše Kužvarta, který ekology spojil s násilím.

„Věříme, že ministr Kužvart v té chvíli neměl dostatek informací. Byla to policie, ne my, kdo se při včerejší protestní akci dopustil brutálního fyzického násilí,“ vyjádřil politování nad včerejším Kužvartovým výrokem ředitel české pobočky Greenpeace ing. Jiří Tutter. „Nabídli jsme ministrovi kompletní videozáznam z celé akce, aby se sám mohl přesvědčit, kdo používal násilí,“ doplnil Tutter.

Včerejší protestní akcí před Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB), během níž policie brutálně zasáhla proti pokojným aktivistům, se Greenpeace snažilo upozornit na bezpečnostní rizika jaderné elektrárny Temelín. Ekologická organizace požadovala odtajnit některé dokumenty, aby bylo možno prošetřit závažnost zpráv o závadách, nedodělcích a provizoriích v Temelíně, které v poslední době prosákly na veřejnost.

Greenpeace při akci spustilo sirénu simulující „jaderný poplach“, aby SÚJB „donutilo slyšet“ varující hlasy.

„Odhodlali jsme se k takovéto akci jako krajnímu prostředku, který měl vyjádřit naše znepokojení,“ prohlásil Tutter a dodal, že Greenpeace je přesvědčeno, že SÚJB vydal povolení k zavážení paliva do Temelína, aniž řádně zvážil všechny dostupné informace týkající se jaderné bezpečnosti. „Lepší dnes spustit planý jaderný poplach, než jednou čelit skutečné jaderné havárii,“ zdůraznil Tutter.

Václav Vašků tiskový
mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:

Václav Vašků
mobil: 0603/443 140

Tisk. zprávy