51/2000

Nejznámější výrobce sójového masa nebude používat geneticky manipulovanou sóju

Praha, 15. září 2000 - Greenpeace dnes blahopřálo nejznámějšímu českému výrobci sójového masa, firmě Pragosója, která od 15. září 2000 zaručuje svým zákazníkům, že její výrobky nebudou obsahovat geneticky manipulovanou sóju. Pragosója, která je známá svými sójovými výrobky značky Bona-Vita, se tak stává dalším výrobcem v České republice, který se rozhodl nabízet svým zákazníkům pouze přirozené (geneticky nemanipulované) potraviny. K tomuto směru se u nás již dříve přihlásili někteří velcí výrobci potravin, jako například Danone, Unilever a Setuza.

Nový krok firmy Pragosoja dnes přivítala také Česká společnost pro výživu a vegetariánství: „Genové manipulace odmítáme z principiálních důvodů, neboť jsou hlubokým zásahem do nitra hmoty, který nepřísluší do rukou člověka,“ prohlásil na vysvětlenou ing. Richard Barták CSc, člen výboru a mluvčí této společnosti.

Pragosoja se svým rozhodnutím zařadila po bok největším evropských výrobcům a prodejcům potravin, kteří se zavázali, že budou prodávat pouze namanipulované, tzv. GE free potraviny. Touto cestou jdou například největší řetězce supermarketů ve Velké Británii, jako Sainsbury's, Tesco a Marks & Spencer, belgický Delhaize (vlastník české Delvity), rakouská Billa, švýcarský Migros, francouzský Carrefour, irský Superquinn, švýcarský Migros a italská Esselunga.

Největší výrobci a prodejci potravin v Evropě neprodávají GM potraviny, protože je odmítají jejich zákazníci. Také v České republice si lidé nepřejí kupovat geneticky manipulované potraviny. Jak vyplývá z březnového výzkumu agentury STEM, celých 63 % občanů České republiky by geneticky manipulované potraviny nekupovali, ani kdyby byly levnější než normální. V anketě magazínu MF DNES z 6. června 2000 se téměř 100 % čtenářů (493 z 496) vyslovilo proti prodeji geneticky upravených potravin v České republice.

Greenpeace oceňuje, že Pragosója vyslyšela názor českých spotřebitelů a pohotově zareagovala na skutečnost, že právě v jejím výrobku byla v minulosti nalezena geneticky manipulovaná sója.

V červnu ekologická organizace Greenpeace provedla na vlastní náklady analýzu vybraných potravin zakoupených v pražských supermarketech. Z patnácti vybraných produktů obsahujících sóju nebo kukuřici byla laboratoří Spolkového úřadu pro životní prostředí (Umwelbudesamt) ve Vídni zjištěna genetická manipulace u sójového granulátu firmy Pragosoja (1).

„Mrzelo mě, když jsme letos v červnu zjistili, že sójový granulát Bona-Vita obsahuje geneticky manipulovanou sóju firmy Monsanto. Jsem rád, že se nyní opět mohu vrátit ke své oblíbené značce sójového masa,“ uvedl Čestmír Hrdinka z Greenpeace.


Další informace:
Dr. Čestmír Hrdinka
mobil: 0603/443 140
Václav Vašků
tel.: 02/2431 9667
Pragosója
tel.: 0204/665 430-1
Ing. Richard Barták CSc, mluvčí České společnosti pro výživu a vegetariánství
tel.: 6771 2143

Poznámka pro redakce:
(1) Viz tisková zpráva Greenpeace z 22. června 2000http://www.greenpeace.cz/release/00/000622.htm

Tisk. zprávy