53/2000

Aktivace Temelína je hazardování s lidskými životy

Praha, 9. října 2000 - Ekologická organizace Greenpeace dnes ostře odsoudila plánovanou aktivaci JE Temelín, jako nezodpovědný hazard s bezpečností elektrárny i jejích pracovníků. Organizace připomněla, že právě v těchto dnech probíhá policejní vyšetřování závady, ke které v Temelíně došlo v roce 1994. Pokud se prokáže, že svary na primárním okruhu Temelína byly provedeny nepovoleným způsobem, znamenalo by to vážné ohrožení jaderné bezpečnosti v Temelíně.

„Spuštění jaderné elektrárny ve chvíli, kdy policie vyšetřuje vážnou závadu na jejím primárním okruhu, je nezodpovědné hazardování se životy lidí,“ prohlásil ing. Jiří Tutter, ředitel české pobočky Greenpeace.

Greenpeace v posledních měsících upozornilo na celou řadu závad na 1. bloku jaderné elektrárny Temelín, k nimž patří například:

· neprovedené kompletní zkoušky sprchovacího systému,
· špatný sklon a zanesené trubky tzv. impulsního potrubí,
· ilegálně provedená oprava v roce 1994.

„Premiér Miloš Zeman a jeho vláda si musí uvědomit, že to budou oni, kdo ponesou zodpovědnost za zdraví a životy lidí, pokud dojde v Temelíně k jakékoliv nehodě,“ připomněl Tutter a dodal, že dokud nebude policejní vyšetřování u konce, neměl by být Temelín spuštěn.

Greenpeace bude i nadále trvat na úplném vyšetření všech závad a bezpečnostních rizik. Greenpeace dále upozornilo na skutečnost, že okamžikem aktivace začíná radioaktivní kontaminace elektrárny a náklady na jeho pozdější likvidaci a bezpečné uložení jaderného paliva se tak zvyšují řádově nejméně o dalších 100 miliard korun.

Greenpeace bude i nadále usilovat o to, aby byl nebezpečný Temelín zastaven. Organizace již mnohokrát upozornila, že Temelín nepotřebujeme, protože již dnes vyvážíme do zahraničí více elektřiny, než kolik by měl Temelín jednou vyrábět. Protože Temelín není schopen obstát v zahraniční konkurenci, budeme muset všechnu elektřinu z Temelína vyvážet pod cenou do zahraničí, především do sousedního Německa. Rozdíl v ceně doplatí spotřebitelé elektřiny.

„Pokud má být nebezpečný Temelín spuštěn jen proto, abychom mohli jeho elektřinu pod cenou vyvážet do zahraničí, je to prohra pro všechny občany České republiky,“ zdůraznil Tutter.

 

Další informace:
Václav Vašků,
mobil: 0603/414 739

Jiří Tutter,
tel: 24 31 96 67

Jan Haverkamp (anglicky, německy),
mobil: 0604/257 822

Tisk. zprávy