56/2000

Greenpeace protestuje proti nebezpečným hračkám z PVC

Praha, 25. října 2000 - Dvě desítky aktivistů Greenpeace převlečených za obrovská plyšová zvířata protestovalo dnes před obchodním domem Kotva proti prodeji nebezpečných hraček z měkčeného PVC. Greenpeace touto akcí zahájilo kampaň, jejímž cílem je upozornit veřejnost, že v České republice se stále prodávají hračky, které ohrožují zdraví malých dětí. Také obchodní dům Kotva prodává rizikové hračky z měkčeného PVC, a to přesto že v Evropské unii jsou tyto hračky již téměř rok zakázány (1).

„Hračky z měkčeného PVC obsahují rizikové látky zvané ftaláty, které se z hraček uvolňují, zejména pokud je děti žvýkají nebo cucají. Tyto látky jsou spojovány se vznikem rakoviny, poškozením ledvin, jater a celou řadou dalších negativních účinků na zdraví,“ prohlásil MUDr. Miroslav Šuta, vedoucí toxické kampaně Greenpeace.

Aktivisté Greenpeace postavili před hlavní vchod Kotvy symbolickou zeď z obrovských hracích kostek a na budovu obchodního domu vyvěsili pětimetrový transparent se symbolem pískací kačenky a nápisem »PVC-NEBEZPEČNÁ HRAČKA«. Zároveň vyzvali vedení podniku, aby obchodní dům Kotva okamžitě stáhl rizikové hračky z prodeje.

Greenpeace se se svou žádostí obrátilo na vedení OD Kotva tento rok již třikrát, ale do dnešního dne nedostalo žádnou odpověď. Organizace již dříve vyzvala velké obchodní domy v ČR, aby následovaly příkladu nejznámějších světových řetězců obchodních domů, které se dobrovolně zavázaly, že nebudou prodávat hračky z měkčeného PVC (2).

Greenpeace před vánocemi apeluje na rodiče, aby svým nejmenším dětem nekupovali hračky z PVC a nevystavovali je tak zbytečnému riziku. Problémem však často bývá, jak hračky z PVC rozeznat od ostatních.

„Hračky vyrobené z polyvinylchloridu mohou být označeny značkou PVC, u zahraničních výrobků slovem VINYL či znakem "V", nebo také číslicí "3" v malém trojúhelníčku. Většina výrobců však hračky bohužel neoznačuje. V takovémto případě je nejlepší obrátit se přímo na prodejce a požadovat od nich informaci, z čeho je hračka vlastně vyrobena,“ doporučil Šuta a dodal, že pokud si rodiče nejsou jisti, neměli by hračku raději kupovat.

„Děti v České republice mají stejné právo na ochranu zdraví jako děti v jiných zemích Evropy. Nechceme, aby se Česká republika stala odbytištěm hraček z PVC obsahujících toxické látky, které jsou už jinde neprodejné,“ zdůraznil Šuta.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
MUDr. Miroslav Šuta
mobil: 0603/443 140
tel.: 02/24 31 96 67
e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Poznámka pro redakce:

(1) Dne 7. prosince 1999 vydala Evropská komise poprvé ve své historii tzv. naléhavý zákaz (Emergency ban), který se vztahuje na všechny hračky pro děti do 3. let z měkčeného PVC, jež obsahují ftaláty a jsou svou povahou určeny ke vkládání do úst. (Rozhodnutí Evropské komise 1999/815/EEC) Členské státy Evropské unie měly vloni pouze 10 dnů na to, aby rozhodnutí Komise EU uvedly do praxe.

(2) Patří k nim například švédský řetězec supermarketů KF, nizozemský Blokker, který vlastní také obchody Bart Smit Toys a Intertoys, americký Toys "R"Us a mnoho dalších, viz: http://www.greenpeace.cz/action/hracky/retailrs.htm

 

 

Tisk. zprávy