58/2000

KOTVA stahuje nebezpečné hračky z PVC!

Praha, 9. listopadu 2000 - Vedení obchodního domu KOTVA dnes informovalo organizaci Greenpeace, že se rozhodlo s okamžitou platností stáhnout z prodeje nebezpečné hračky z měkčeného PVC (1). KOTVA tak splnila svůj dřívější slib, že ukončí prodej těchto hraček, pokud se prokáže škodlivost v nich obsažených ftalátů. KOTVA se tak stala prvním obchodníkem na českém trhu, který oficiálně ukončil prodej hraček z měkčeného PVC. Zařadila se tak po bok řady významných světových výrobců a prodejců hraček, kteří již dříve přistoupili k dobrovolnému omezení nebezpečných hraček z PVC, aby snížili riziko poškození zdraví dětí (2). Greenpeace doufá, že další významní čeští obchodníci budou příkladu KOTVY následovat a hračky z PVC zmizí z českých obchodů.

„Greenpeace vítá rozhodnutí KOTVY a považuje jej nejen za výzvu ostatním prodejcům hraček, ale také ministrovi zdravotnictví a hlavnímu hygienikovi,“ prohlásil MUDr. Miroslav Šuta koordinátor toxického programu Greenpeace. „Poslední výzkumy totiž jasně ukazují, že hračky vyrobené z měkčeného PVC skýtají vážné důvody k obavám o zdraví dětí. V hračkách jsou přítomny ftaláty, které vyvolávají u laboratorních zvířat rakovinu a celou škálu dalších negativních účinků, jako například atrofii varlat, omezení tvorby spermatu, snížení plodnosti, poškození centrální nervové soustavy nebo leukémii,“ zdůraznil MUDr. Šuta (3).

Bohužel i v předvánoční době je možné u nás nebezpečné hračky z PVC prodávat, a to s oficiálním posvěcením hlavního hygienika. Ministerstvo zdravotnictví ČR sice připravuje vyhlášku, která by měla prodej hraček z PVC obsahujících ftaláty omezit. Ta má ale vstoupit v platnost až 1. ledna 2001 a má se týkat jen malé části hraček pro děti do 3 let věku, které jsou „určeny pro vkládání do úst“. Ministr zdravotnictví MUDr. Bohumil Fišer bohužel na výzvu Greenpeace k okamžitému zákazu nebezpečných hraček doposud nijak nereagoval.

Evropská komise přijala naléhavý zákaz hraček z PVC již 7. prosince 1999 a členské státy EU měly pouhých 10 dnů na uvedení toho zákazu do praxe (4). Je nepochopitelné, že Ministerstvo zdravotnictví ČR potřebuje k aplikaci téhož zákazu více než rok. ČR však nezaostává jen za zeměmi EU. Mezi státy, které už zavedly opatření proti hračkám z PVC patří například i Filipíny, Mexiko či Tunisko a od konce letošního října také Fidži.

Greenpeace před vánocemi apeluje na rodiče, aby dětem hračky z PVC nekupovali a nevystavovali je tak zbytečnému riziku. Problémem však často bývá, jak hračky z PVC rozeznat od ostatních. Hračky vyrobené z polyvinylchloridu mohou být označeny značkou PVC nebo číslicí "3" v malém trojúhelníčku, u zahraničních výrobků slovem VINYL či znakem "V". Velká část výrobců však hračky bohužel neoznačuje, čímž porušuje právo spotřebitelů na informace. V takovém případě Greenpeace doporučuje podezřelé hračky a další produkty raději nekupovat.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
MUDr. Miroslav Šuta
mobil: 0603/443 140
tel.: 02/24 31 96 67
e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Obchodní dům Kotva
Ing. Iva Jirsová (vedoucí marketingu)
tel.: 02/2480 1312
e-mail:
iva.jirsova@kotva.cz

Poznámka pro redakce:

(1) Greenpeace má k dispozici příkaz generálního ředitel Kotvy, ing Richarda Harazima: „S okamžitou platností ukládám oddělení hraček, oddělení dětského textilu a kočárků a současně obchodnímu úseku ZASTAVENÍ nákupu a prodeje hraček z PVC obsahující toxické ftaláty.“

(2) Patří k nim například švédský řetězec supermarketů KF, nizozemský Blokker, který vlastní také obchody Bart Smit Toys a Intertoys, americký Toys "R"Us a mnoho dalších, viz: http://www.greenpeace.cz/action/hracky/retailrs.htm

(3) EC´s Scientific Committee on Toxicity, Ecotoxicity and The Environment (CSTEE): Phtalate migration from soft PVC toys and child-care articles - Data made available since the 16th of June 1998, Brussels, 26-27 November 1998
http://europa.eu.int/comm/food/fs/sc/sct/out19_en.html

(4) Dne 7. prosince 1999 vydala Evropská komise poprvé ve své historii tzv. naléhavý zákaz (Emergency ban), který se vztahuje na všechny hračky pro děti do 3. let z měkčeného PVC, jež obsahují ftaláty a jsou svou povahou určeny ke vkládání do úst. (Rozhodnutí Evropské komise 1999/815/EEC) Členské státy Evropské unie měly vloni pouze 10 dnů na to, aby rozhodnutí Komise EU uvedly do praxe.

 

 

 

Tisk. zprávy