1/2001

Největší prodejci potravin ve Velké Británii nebudou prodávat maso a mléčné produkty zvířat, které byly krmeny geneticky manipulovaným krmivem

Londýn/Praha, 26. ledna 2001 - Dva ze tří největších prodejců potravin ve Velké Británii, TESCO a ASDA, dnes oznámili, že všechny jejich masné výrobky vlastní značky budou vyráběny výlučně ze zvířat krmených pouze krmivem neobsahujícím žádné geneticky manipulované přísady. Rovněž se zavázali, že také jejich mléčné výrobky nebudou obsahovat žádné geneticky manipulované (GM) zdroje (1,2).

Greenpeace tento krok vítá a domnívá se, že bude mít významný dopad na mezinárodní obchod se sójou a kukuřicí, které jsou dvěmi nejvíce obchodovanými plodinami.

„Je to úžasná zpráva nejenom pro britské spotřebitele. Začíná to ve Velké Británii a my očekáváme, že evropský trh s geneticky manipulovanou sójou a kukuřicí se zhroutí také v zemích, jako jsou Německo, Francie a Itálie, které pravděpodobně budou tohoto příkladu následovat a přejdou na přirozenou potravu a krmiva. To představuje začátek konce geneticky manipulovaných přísad v potravinovém řetězci Evropy," prohlásil Lorenz Petersen, koordinátor genetické kampaně Greenpeace.

Zatímco významní prodejci doposud vylučovali geneticky manipulované (GM) přísady z potravin určených pro lidskou spotřebu, geneticky manipulované plodiny obsažené v krmivech nadále zaplavovaly Evropu. Přes 80 % dovozu GM sóji a kukuřice bylo určeno jako krmivo pro zvířata, která poskytují maso a mléčné produkty.

Tři největší prodejci potravin ve velké Británii se nyní zavázali dodržovat standard, který zakazuje GM přísady v jejich mase a mléčných výrobcích. Tím třetím, který také opouští geneticky manipulovaná krmiva, je známý řetězec supermarketů Sainsbury. Další nadnárodní společnosti, jako například Carrefour, Wiesenhof a McDonald´s nedávno oznámily svůj záměr prodávat a používat pouze zvířata, která nebyla krmena geneticky mnaipulovaným krmivem.

Rozsáhlé odmítání geneticky manipulovaných krmiv bude pohromou pro nadnárodní obchodníky s obilninami, jako je Cargill, který dodává většinu geneticky manipulované sóji a kukuřice do Evropy. Dosud tyto společnosti zneužívaly svou monopolní pozici a ignorovaly jasný požadavek na dodávky nemanipulovaných krmiv do Evropy a dalších zemí.

Toto oznámení bude mít také dopad na rozhodování zemědělců a farmářů ve Spojených státech a dalších zemích, které GM plodiny vyvážejí, zda budou tento rok geneticky manipulované plodiny sázet. Většinu trhu se sójou, o který Spojené státy přišly v důsledku jejich neschopnosti oddělovat geneticky manipulované a nemanipulované plodiny, získala totiž Brazílie, kde je pěstování geneticky manipulovaných plodin zakázáno (3).

„Dalším naléhavým krokem pro evropské vlády je zavést vhodný systém značení potravin, které pocházejí ze zvířat krmených GM krmivy. Ani spotřebitel, ani zemědělec totiž nejsou schopni odmítnout geneticky manipulované výrobky, dokud nebudou existovat pravidla, která dodavatele a výrobce přinutí, aby geneticky manipulované ingredience v krmivech označovali," zdůraznil Petersen.

Společnost TESCO vlastní supermarkety také v České republice. Greenpeace v ČR nyní jedná s vedením této společnosti a naléhá, aby TESCO přijalo stejný standard jako v domovské Velké Británii také u nás a pro začátek alespoň vyloučilo GM přísady ze všech potravin svých vlastních značek. Vedení společnosti TESCO Greenpeace přislíbilo vyjádřit se do konce ledna.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
Ing. Zuzana Piknová,
vedoucí genetické kampaně Greenpeace
tel.: 02/ 2431 9667

e-mail: piknova.zuzana@ cz.greenpeace.org

Poznámka:
(1) ASDA je vlastněna firmou Walmart, největším světovým prodejcem. TESCO se řadí celosvětově na šesté místo podle příjmů (Washington Post, 19. 11. 2000)

(2) V první fázi tohoto kroku TESCO i ASDA očekávají, že budou schopni prodávat „geneticky nemanipulované" vepřové, drůbež, vejce a ryby, a to od tohoto léta až podzimu, přičemž další výrobky budou brzy poté následovat.

(3) Vývozy sóji z USA do Evropy poklesly z 9 849 257 tun v roce 1995 na 6 751 055 tun v roce 1999. Vývoz z Brazílie do EU naopak stoupl z 2 993 000 tun v roce 1996 na 6 867 000 v roce 1999. Zdroj: „2001 Soya and oilseed blue book" - http://www. soyatech .com

(4) Základní informace Greenpeace o této problematice je možné najít v publikacích „GE animal feed is sneaking into the feed chain" a „Potential Health Risks of Genetically Engineered Organisms in Animal Feed" na adrese: http://www.greenpeace.org.uk

Tisk. zprávy