4/2001

Supermarkety TESCO v Česku i nadále prodávají geneticky manipulované potraviny

Praha, 20. února 2001 - Protestní akci proti prodeji geneticky manipulovaných (GM) potravin dnes uspořádala ekologické organizace Greenpeace před supermarketem TESCO v Praze na Národní třídě. Aktivisté převlečení za pokusné králíky se přetahovali s „britským“ gentlemanem, který je do supermarketu TESCO lákal na geneticky modifikovanou kukuřici. Cílem této protestní akce bylo poukázat na skutečnost, že společnost TESCO Stores ČR nerespektuje přání českých zákazníků a prodává jim geneticky manipulované potraviny, přestože doma ve Velké Británii od této praxe již dávno upustila.

„Je smutné, že TESCO má pro českého zákazníky jiný metr, než pro ty doma ve Velké Británii,“ upozornila Zuzana Piknová, vedoucí genetické kampaně Greenpeace a dodala, že podobnou aroganci lze pozorovat u některých společností v jejich vztahu ke třetímu světu. „Češi přece nejsou o nic hloupější nebo apatyčtější než Britové. Poslední průzkumy veřejného mínění navíc jasně prokázaly, že Češi si geneticky manipulované potraviny nepřejí (1).“

Ve Velké Británii Tesco svým zákazníkům garantuje, že jejich potraviny nejsou vyrobeny z geneticky manipulovaných surovin. Postupné vyřazování GM potravin z prodeje zde začalo již v dubnu 1999.

Česká pobočka Greenpeace jedná s ředitelem českého řetězce TESCO již od minulého roku. Greenpeace přitom požaduje, aby TESCO dodržovalo v České republice stejné standardy jako ve Velké Británii. Přes sliby, že TESCO svoji politiku pro ČR ohledně GM potravin již brzy zveřejní, se vedení společnosti zatím stále nevyjádřilo. Základní požadavek Greenpeace, aby TESCO pro začátek alespoň vyloučilo GM přísady z potravin svých vlastních značek, tak zůstává bohužel nevyslyšen.

Přitom řetězec TESCO ve Velké Británii (jeden ze zdejších největších prodejců) koncem letošního ledna oznámil, že dokonce i všechny jejich masné výrobky vlastní značky budou vyráběny pouze ze zvířat krmených výlučně krmivem neobsahujícím žádné geneticky manipulované přísady. TESCO se též zavázalo, že ani jejich mléčné výrobky nebudou obsahovat žádné GM zdroje (2).

„S trochou nadsázky lze říci, že TESCO dnes Čechy krmí tím, co v Anglii nechtějí dávat už ani dobytku,“ zdůraznila Piknová.

Celá řada jiných supermarketů v ČR již na nedůvěru zákazníků zareagovala a odmítla GM potraviny prodávat. Například supermarkety Billa a Norma se zavázaly, že nebudou žádné manipulované potraviny nabízet. SPAR s prodejem GM potravin nesouhlasí a pokud se u nich nějaké najdou, jsou schopni je ihned stáhnout z prodeje. Globus, Penny market a SPAR se rozhodly vyloučit GM suroviny z výrobků svých značek. Také Delvita připravuje postupné vyřazení GM potravin z prodeje.

Organizace Greenpeace je přesvědčena, že geneticky manipulované potraviny, stejně jako geneticky manipulované organismy, z nichž se tyto potraviny vyrábějí, představují neodhadnutelné riziko pro životní prostředí a naše zdraví.

„Doufáme, že TESCO i v České republice už brzy vyslyší přání zákazníků a přestane geneticky manipulované potraviny prodávat,“ vyjádřila naději Zuzana Piknová z Greenpeace.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
Ing. Zuzana Piknová, vedoucí genetické kampaně Greenpeace ČR
tel: 02/24 31 96 67
e-mail: piknova.zuzana@ cz.greenpeace.org

Václav Vašků,
mobil 0603/414 739

Poznámka pro redakce:
(1) Na základě výsledků agentury STEM a Mladé fronty prováděné v ČR je zřejmé, že většina lidí v ČR si geneticky manipulované potraviny nepřeje. Viz. např. tisková zpráva Greenpeace ze dne 9. března a 13. června 2000:
http://www.greenpeace.cz/release/00/000309.htm
http://www.greenpeace.cz/release/00/000613.htm

(2) Obchodní řetězec TESCO vlastní supermarkety v řadě zemí světa a řadí se celosvětově na šesté místo podle příjmů (Washington Post, 19. 11. 2000). TESCO ve Velké Británii očekává, že bude schopno prodávat vepřové, drůbež, vejce a ryby prosté „GM zdrojů“, a to od tohoto léta až podzimu, přičemž další výrobky budou brzy poté následovat.

Tisk. zprávy