13/2001

Dostane Tesco Ropáka za prodej geneticky manipulovaných potravin?

Praha, 26. dubna 2001 - Aktivisté Greenpeace na dnešní informační akci před supermarketem TESCO na Národní třídě upozorňovali na skutečnost, že společnost TESCO v České republice používá jiný standard než TESCO ve Velké Británii. Zákazníci supermarketu TESCO měli možnost podepsat výzvu generálnímu řediteli společnosti TESCO Stores ČR Stevu Hammettovi, navrženému za politiku dvojího standardu na Ropáka roku, aby zaručil, že TESCO v České republice nebude nabízet geneticky manipulované (GM) potraviny.

Generální ředitel TESCO Stores ČR, Steve Hammett, který je zodpovědný za politiku společnosti v České republice, byl navržen za uplatňování dvojího standardu na Ropáka roku. Ten bude vyhlášen v pátek 27. dubna 2001 v Brně. "Pan Hammett má šanci uspět, protože se již dostal do užšího výběru dvanácti osobností, které pro své negativní činy v oblasti životního prostředí kandidují na Ropáka roku," míní Zuzana Piknová, vedoucí genetické kampaně Greenpeace ČR.

Již v roce 1999 se rozhodlo TESCO ve Velké Británii, že nebude prodávat GM potraviny. V lednu tohoto roku navíc přišlo s prohlášením, že do budoucna nebude prodávat maso zvířat krmených geneticky manipulovanými plodinami (1). Na rozdíl od Velké Británii nic podobného TESCO v České republice svým zákazníkům prozatím negarantuje.

"Postoj řetězce TESCO v České republice považuji za naprosto skandální. Na jedné straně nás pan generální ředitel Hammett ubezpečuje o tom, že vyhovět přání zákazníka je pro společnost nejdůležitější, na druhé straně nás však hodlá krmit tím, co v Anglii už nedávají ani dobytku, " sdělila Piknová.

Jak vyplývá z průzkumu veřejného mínění z března loňského roku, většina české veřejnosti odmítá kupovat geneticky manipulované potraviny a nekupovala by je ani tehdy, kdyby byly levnější než přirozené. Také anketa magazínu DNES z června 2000 odhalila, že naprostá většina čtenářů si nepřeje, aby se v České republice GM potraviny prodávaly (2).

Další informace:

Ing. Zuzana Piknová,
vedoucí genetické kampaně Greenpeace ČR
tel: 02/24 31 96 67
e-mail: piknova.zuzana@ cz.greenpeace.org

Dr. Čestmír Hrdinka
ředitel kampaní
tel: 02/24 31 96 67, 02/24 32 04 48
fax: 02/311 22 89
mobil: 0603/443 140
e-mail: chrdinka@cz.greenpeace.org

Poznámky:
(1) Obchodní řetězec TESCO vlastní supermarkety v řadě zemí světa a řadí se celosvětově na šesté místo podle příjmů (Washington Post, 19. 11. 2000). TESCO ve Velké Británii očekává, že bude schopno prodávat vepřové, drůbež, vejce a ryby prosté "GM zdrojů", a to od tohoto léta až podzimu, přičemž další výrobky budou brzy poté následovat.

(2) Podle reprezentativního průzkumu veřejného mínění provedeného agenturou STEM v březnu 2000 by si 63 % dotázaných nekoupilo GM potraviny, ani kdyby byly levnější než přirozené. Podle průzkumu, který začátkem června 2000 publikoval Magazín DNES, si téměř 100 % respondentů nepřeje, aby se geneticky manipulované potraviny v České republice prodávaly. Na otázku "Jste pro to, aby se u nás prodávaly geneticky upravené potraviny?" reagovalo 396 čtenářů záporně a pouze 3 byli pro jejich prodej.

Tisk. zprávy