18/2001

Greenpeace zveřejňuje výsledky vlastních analýz:
TESCO prodává geneticky manipulované potraviny

Praha, 13. června 2001 - Greenpeace dnes zveřejnilo výsledky analýz, které prokazují, že supermarket TESCO prodává geneticky manipulované (GM) potraviny. Z 12 testovaných výrobků zakoupených v supermarketu TESCO na Národní třídě vyplývá, že 3 z nich jsou geneticky manipulované, z toho jeden obsahuje množství geneticky manipulovaných organismů (GMO) menší než 1 %. Greenpeace opětovně vyzvalo TESCO, aby v České republice používalo stejný standard, jako v jiných zemích. TESCO ve Velké Británii a dokonce i na Slovensku již zákazníkům garantuje, že jeho vlastní potraviny neobsahují GMO.

"Vyzýváme vedení společnosti TESCO, aby svým zákazníkům v ČR zaručilo stejnou míru ochrany jako doma ve Velké Británii. Jako první krok by TESCO mělo garantovat nepoužívání genetických manipulací v potravinách vlastní značky," prohlásila Zuzana Piknová, vedoucí genetické kampaně Greenpeace.

Řada velkých supermarketů v České republice se již zavázala, že GM potraviny nebudou nabízet a žádají v tomto smyslu od svých dodavatelů certifikáty. Jsou to například supermarkety Billa, SPAR nebo Norma. Další prodejci se v prvním kroku rozhodli alespoň vyloučit geneticky manipulované suroviny z potravin vlastních značek. Mezi ně patří Globus a Penny Market.

Ekologická organizace Greenpeace je přesvědčena, že geneticky manipulované organismy představují neodhadnutelné riziko pro životní prostředí a zdraví lidí. Geneticky manipulované potraviny jsou dnes prohlašovány za zdravotně zcela neškodné, přestože žádný dlouhodobý průzkum jejich vlivu na lidské zdraví nikdy proveden nebyl.

"O nemoci šílených krav nám před deseti lety také tvrdili, že její původce se nemůže přenést na člověka. Přitom ve Velké Británii zemřelo v souvislosti s tímto onemocněním již téměř 100 lidí," upozornil Dr. Čestmír Hrdinka z Greenpeace. "Stejně jako kdysi u BSE nám dnes firmy tvrdí, že jejich GM potraviny jsou bezpečné. Jak si ale mohou být jisti, když žádné dlouhodobé studie o vlivu GM potravin na lidské zdraví neexistují?"

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:

Ing Zuzana Piknová,
tel.: 02/24 31 96 67
Václav Vašků, mobil: 0603/414 739
internet: http://gmo.greenpeace.cz

Poznámky:
Analýzu potravin provedla akreditovaná laboratoř rakouského Spolkového úřadu pro životní prostředí (Umweltbundesamt) ve Vídni..

Seznam testovaných potravin

Výrobce

Název výrobku

Geneticky manipulováno

Zakoupeno v:

Paleta s.r.o.

Sójová mouka

nezjištěno

TESCO

Ahold Czech Republic

Albert – instantní kakaový nápoj

nezjištěno

Albert

Wakefern Food Company, USA

Corn Muffin Mix

ano (GM Bt kukuřice - DNA 4,3% ± 0,4%)

TESCO

Tesco Stores Ltd. UK

Delight Toffee Flavour

nezjištěno

TESCO

Pragosoja spol.s.r.o.

Sójové nudličky Bona Vita

ano (GM Roundup Ready sója DNA 0,67% ± 0,05%)

TESCO

Naturamyl, a.s.

Škubánky

ano (GM Roundup Ready sója DNA 11,6% ± 2,5%)

TESCO

Nutrexpa Polska

Cola Cao

nezjištěno

TESCO

Bonita Praha

Tesco nugátový krém

nezjištěno

TESCO

Ahold Czech Republic

Albert – müsli tyčinka lesní směs

nezjištěno

Albert

Canto Czech Republic

Křupky arašídové

nezjištěno

TESCO

Michelské pekárny

Chléb vícezrnný sójový

nezjištěno

TESCO

La Preferida Inc., USA

Tortilla chips

nezjištěno

TESCO

Nestlé Čokoládovny

Granko - instantní kakaový nápoj

nezjištěno

TESCO

Penam Czech Republic

Tesco – světlý toustový chléb pšeničný

nezjištěno

TESCO

Tisk. zprávy