19/2001

Greenpeace vítá rozhodnutí společnosti TESCO o vyloučení geneticky manipulovaných surovin z potravin vlastních značek

Praha, 14. června 2001 - Greenpeace dnes uvítalo oznámení řetězce supermarketů Tesco Stores, že potraviny jejich vlastní značky Tesco neobsahují geneticky manipulované suroviny. Toto oznámení přišlo jako reakce na dnešní akci Greenpeace v pražském supermarketu Tesco, během níž ekologická organizace zveřejnila výsledky analýz 14 potravin, které byly testovány na přítomnost geneticky manipulovaných organismů (GMO).

"Vítáme dnešní oznámení společnosti Tesco jako první pozitivní krok směrem k úplnému vyloučení geneticky manipulovaných potravin z prodeje," prohlásila Zuzana Piknová, vedoucí genetické kampaně Greenpeace a dodala, že Tesco se dnešním krokem zařadilo mezi ty prodejce, kteří začínají respektovat přání zákazníků. Podle posledních známých průzkumů veřejného mínění si totiž většina spotřebitelů v ČR geneticky manipulované potraviny nepřeje konzumovat (1).

"Všichni dodavatelé výrobků řady privátní značky Tesco písemně potvrdili, že jejich výrobky jsou pečlivě prověřené a neobsahují geneticky modifikované látky a Tesco svým dodavatelům důvěřuje," praví se v prohlášení, které Greenpeace dnes obdrželo od společnosti Tesco Stores ČR.

Tesco tak i v ČR začíná uplatňovat politiku, kterou zahájilo již v roce 1999 v domovské Velké Británii. Tam se tento řetězec rozhodl postupně vyloučit geneticky manipulované potraviny z prodeje. V lednu tohoto roku Tesco ve Velké Británii například oznámilo, že dokonce ani zvířata, jejichž maso nebo mléčné výrobky mají být prodávány pod značkou Tesco, nesmí být krmena geneticky manipulovaným krmivem (2).

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
Ing. Zuzana Piknová, tel: 02/2431 9667
Dr. Čestmír Hrdinka, tel: 02/2431 9667
Václav Vašků, mobil: 0603/414 739
internet: http://www.gmo.greenpeace.cz

(1) viz: http://www.greenpeace.cz/release/00/000309.htm
(2) viz: http://www.greenpeace.cz/release/01/010126.htm

Tisk. zprávy