21/2001

Studie Greenpeace: Děti "obklíčeny" nebezpečným PVC

Praha, 15. června 2001 - Greenpeace dnes vyzvalo ministra zdravotnictví Bohumila Fišera, aby okamžitě přijal opatření ke stažení výrobků pro děti z PVC obsahujícího toxické přísady. Greenpeace zároveň odeslalo Ministerstvu zdravotnictví ČR (MZd ČR) výsledky rozsáhlého průzkumu 54 výrobků pro děti z 20 zemí světa, včetně České republiky. Analýzy prováděné renomovanými laboratořemi v USA a SRN prokázaly vysoký obsah toxických ftalátů v téměř všech výrobcích z měkčeného PVC (1). Řada vzorků obsahovala i další nebezpečné látky jako např. olovo, kadmium nebo organické sloučeniny cínu. Greenpeace proto varuje rodiče malých dětí, aby nekupovali dětské výrobky z PVC, protože mohou obsahovat řadu nebezpečných chemických látek.

Nová iniciativa Greenpeace navázala na úspěšnou kampaň, která vyústila v zákaz nebezpečných hraček z PVC v řadě zemí světa. Studie sledovala obsah nebezpečných chemických látek ve výrobcích, které děti denně používají. Analyzovány byly např. lžičky, bryndáčky, podložky na přebalování kojenců, kalhotky, boty, pláštěnky, podlahové krytiny, tapety, závěsy atd.

"Výsledky studie Greenpeace prokazují, že děti jsou doslova obklíčeny výrobky z PVC, které obsahují velice nebezpečné chemické látky. Tyto látky mohou vyvolávat rakovinu, narušovat sexuální vývoj, poškozovat ledviny a nervový systém," varoval MUDr. Miroslav Šuta z Greenpeace.

Kampaň Greenpeace v České republice vedla koncem roku 2000 k tomu, že řada významných obchodníků stáhla z prodeje nebezpečné hračky z PVC (2). Od 27. února 2001 platí vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR, která prodej některých nebezpečných hraček z PVC zakazuje, jiné mají být označeny varovným nápisem. Tomu se však obchodníci mohou vyhnout, pokud zboží označí nenápadným nápisem "Nevhodné pro děti do 3 let" (3).

"Toxické látky obsažené v PVC představují zbytečné zdravotní riziko, zvláště pro děti. Výroba a likvidace PVC ohrožují nebezpečnými látkami životní prostředí a zdraví nás všech," uvedl MUDr. Šuta a dodal, že Evropský parlament již v dubnu vyzval k přijetí komplexní restriktivní politiky vůči PVC, ale čeští politici tuto výzvu bohužel doposud ignorovali (4).

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
MUDr.Miroslav Šuta, koordinátor projektu "Toxické látky a zdraví"
tel: 02 / 24 32 96 67
fax: 02 / 311 22 89
mobil: 0603 / 443 140
e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org
internet: http://www.greenpeace.org
Václav Vašků, tiskový mluvčí
mobil: 0603/414 739

Poznámky pro redakce:
(1) Studii "Toxické chemikálie v dětském světě: pátrání v produktech z PVC" zpracovala Výzkumná laboratoř Greenpeace při britské Univerzitě v Exeteru. Analýzy výrobků prováděly renomované laboratoře: STAT Laboratories v USA a GALAB v SRN. Studie v angličtině je dostupná na internetu: http://www.greenpeace.org/~toxics/pcvchildsworld.pdf

(2) Kampaň Greenpeace "PVC - nebezpečná hračka" přiměla ke stažení hraček z měkčeného PVC Obchodní dům KOTVA a řetězec TESCO. Písemný příslib, že tyto produkty nebudou prodávat poskytl OD KRONE a řetězce McDonald´s a Carrefour.

(3) Základní informace o vyhlášce Ministerstva zdravotnictví naleznete v tiskové zprávě Greenpeace z 26. února 2001: http://www.greenpeace.cz/release/01/010226.htm
Vyhláška MZd ČR o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let č. 84/2001 Sb., Sbírka zákonů ČR, částka 31, ze dne 27. února 2001: http://www.mvcr.cz/sbirka/2001/sb031-01.pdf

(4) Monopolním výrobcem PVC v ČR je Spolana Neratovice. Producentem ftalátů je podnik DEZA Valašské Meziříčí. Základní informace o rezoluci Evropského Parlamentu naleznete v tiskové zprávě Greenpeace z 5. dubna 2001: http://www.greenpeace.cz/release/01/010404.htm

Tisk. zprávy