19/2001

Jitex pozastavuje užívání nebezpečného PVC

Praha, 18. června 2001 - Přední český výrobce textilu, JITEX Písek a.s., se v minulých dnech rozhodl pozastavit výrobu produktů obsahujících měkčené PVC (1). Firma tak reagovala na výzvu ekologické organizace Greenpeace, která v rámci svého celosvětového průzkumu objevila v kojeneckých kalhotkách "Sandra" od této firmy PVC folii s vysokým obsahem toxických ftalátů (2).

"Oceňujeme rychlost, s jakou vedení JITEXu zareagovalo na náš podnět a dobrovolně se rozhodlo přestat ohrožovat zdraví dětí i životního prostředí," prohlásil MUDr. Miroslav Šuta z Greenpeace.

V minulých třech letech vedla organizace Greenpeace informační kampaň, která upozorňovala, že hračky z PVC pro nejmenší děti obsahují jedovaté látky zvané ftaláty.

"Tyto látky mohou vyvolávat rakovinu, narušovat sexuální vývoj, poškozovat ledviny a nervový systém," varoval MUDr. Šuta a dodal, že samotné PVC - pokud je spalováno - je obrovským zdrojem dioxinů, snad nejjedovatějších látek, jaké kdy činností člověka vznikly.

Evropská unie nakonec uznala argumenty Greenpeace a v prosinci 1999 vydala urgentní zákaz hraček z měkčeného PVC pro děti do tří let. Podobné omezení platí od 27. února tohoto roku i v České republice.

Některé známé světové firmy se rozhodly používání PVC ve svých výrobcích úplně vyloučit. Patří mezi ně mj. například NIKE, Marks and Spencer, LEGO, Ravensburger a další. (3)

"Doufáme, že další výrobci a prodejci dětského zboží v České republice budou příkladu JITEXu a slavných světových firem brzy následovat," zdůraznil Šuta

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
MUDr. Miroslav Šuta, koordinátor projektu Toxické látky a zdraví
mobil: 0603/443 140
tel: 02 / 24 32 96 67, fax: 02/311 22 89,
e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Poznámky pro redakce:
(1) Dopis ing. Jana Prokopa, generálního ředitele a předsedy představenstva JITEX Písek a.s. organizaci Greenpeace ze dne 12. června 2001.

(2) Studie "Toxické chemikálie v dětském světě: pátrání v produktech z PVC" zpracovaná Výzkumnou laboratoří Greenpeace při britské Universitě v Exeteru prokázala vysoký obsah toxických ftalátů, olova, kadmia a toxických kovů v desítkách výrobků pro děti z celého světa. Studie v anglickém jazyce je dostupná na internetu:
http://www.greenpeace.org/~toxics/pcvchildsworld.pdf

(3) Aktuální verze publikace "Budoucnost bez PVC" přináší přehled restriktivních opatření vůči PVC na celém světě a obsahuje i přehled firem, které vyhlásily politiku náhrady PVC bezpečnějšími materiály. Publikace je v angličtině k dispozici na internetové adrese: http://www.greenpeace.org/~toxics/reports/restrictions.pdf

Tisk. zprávy