26/2001

Nebezpečné hračky z PVC stále v prodeji!
Greenpeace požaduje jejich stažení

Praha, 10. července 2001 - Mezinárodní organizace Greenpeace dnes vyzvala obchodní řetězec Julius Meinl, aby okamžitě stáhl z prodeje nebezpečné hračky z PVC. Aktivisté Greenpeace totiž objevili v supermarketu Julius Meinl v Plzni hračku z PVC obsahující až 45 procent ftalátů, které mohou poškodit zdraví dětí. Již v listopadu 2000 stáhla firma TESCO z prodeje stejnou hračku, a to okamžitě po zveřejnění analýz, které prokázaly vysoký obsah nebezpečných ftalátů. (1).

Ftaláty, které se používají pro změkčování jinak tvrdého PVC, patří mezi nebezpečné látky. Mohou vyvolávat řadu negativních zdravotních účinků, např. poškození varlat, jater a ledvin. Greenpeace se proto zasazuje o co nejrychlejší zákaz rizikových hraček z PVC měkčených nebezpečnými ftaláty. Již v prosinci 1999 vydala Evropská komise okamžitý zákaz ftaláty měkčených hraček z PVC určených pro vkládání do úst (2). Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu pak v květnu 2000 doporučil úplný zákaz všech hraček a předmětů z PVC pro děti do 3 let obsahujících ftaláty.

Vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 27. února 2001 bohužel, na rozdíl například od Slovenska a Rakouska, zakazuje prodej pouze nepatrného množství hraček z PVC, které jsou určeny speciálně pro vkládání do úst. Ostatní hračky pro nejmenší mají být pouze alibisticky označeny nápisem "Varování - nevkládat do úst na delší dobu, mohou se uvolňovat ftaláty nebezpečné pro zdraví dítěte" (3).

"Úkolem ministra zdravotnictví není varovat rodiče, že hračky zakoupené v běžném obchodě jsou nebezpečné, ale nepřipustit jejich prodej," prohlásil MUDr. Miroslav Šuta z Greenpeace a dodal, že Ministerstvo zdravotnictví bohužel při řešení problému nebezpečných produktů z PVC dlouhodobě selhává.

Díky informační kampani Greenpeace apelující na rodiče, aby hračky z PVC nekupovali, stáhly před vánocemi 2000 tyto hračky ze svých pultů obchodní domy KOTVA a TESCO. Firmy Krone, Carrefour a McDonald´s se dobrovolně zavázaly, že hračky z PVC prodávat nebudou. Na základě výzvy Greenpeace se rovněž Jitex Písek rozhodl pozastavit výrobu kojeneckých plenkových kalhotek s PVC (4).

"Věříme, že společnost Julius Meinl stáhne z prodeje všechny rizikové hračky z PVC," prohlásil MUDr. Šuta a dodal, že firma musí českým zákazníkům, zaručit stejnou míru ochrany zdraví jako v sousedním Rakousku, kde je prodej podobných hraček úplně zakázán.

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
MUDr. Miroslav Šuta, koordinátor projektu Toxické látky a zdraví
mobil: 0603/443 140
tel: 02/2432 9667
e-mail: msuta@cz.greenpeace.org

Poznámky pro redakce:
(1) Tisková zpráva Greenpeace ze 15. listopadu 2000, http://www.greenpeace.cz/release/00/001115.htm

(2) Dne 7. prosince 1999 vydala Evropská komise naléhavý zákaz všech hraček pro děti do 3. let z měkčeného PVC, jež obsahují ftaláty a jsou svou povahou určeny ke vkládání do úst. (Rozhodnutí Evropské komise 1999/815/EEC) Členské státy EU měly 10 dnů na uvedení rozhodnutí Komise EU do praxe.

(3) Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 84/2001 Sb. o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let, Sbírka zákonů ČR, částka 31 ze dne 27. února 2001.
http://www.mvcr.cz/sbirka/2001/sb031-01.pdf

(4) Tisková zpráva Greenpeace ze dne 17. června 2001, http://www.greenpeace.cz/release/01/010617.htm

Tisk. zprávy