29/2001

Greenpeace požaduje stažení geneticky manipulovaných potravin z trhu

Praha, 25. července 2001 - Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace se dnes obrátila na Českou zemědělskou a potravinářskou inspekci (ČZPI), aby prošetřila, zda prodej geneticky manipulovaných (GM) potravin Škubánky (Naturamyl, a.s.) a Corn Muffin Mix (Wakefern Food Company, USA) v České republice neporušuje zákon. Oba zmíněné výrobky jsou totiž uváděny na trh, aniž by k tomu zřejmě měly potřebný souhlas Ministerstva zdravotnictví. Greenpeace se domnívá, že prodej těchto GM potravin může být ilegální a požaduje jejich stažení.

"Každá geneticky manipulovaná potravina může být do oběhu uváděna pouze se souhlasem Ministerstva zdravotnictví", sdělila Ing. Zuzana Piknová, koordinátorka genetické kampaně Greenpeace a dodala, že podle zjištěných informací tento souhlas doposud nejspíše neobdržela ani jedna z firem působících na českém trhu (1).

O tom, že jsou geneticky manipulované potraviny na českém trhu, informovala organizace Greenpeace již v červnu 2001, kdy na vlastní náklady provedla analýzu vybraných potravin zakoupených v pražských supermarketech. Z 14 vybraných produktů obsahující sóju nebo kukuřici byla laboratoří Spolkového Úřadu pro Životní prostředí (Umweltbundesamt) ve Vídni zjištěna genetická manipulace u dvou výrobků. V prvním případě se jednalo o Škubánky firmy Naturamyl a ve druhém o Směs na přípravu vdolečků americké společnosti Wakefern Food Company.

Ekologická organizace Greenpeace je přesvědčena, že uvolňování geneticky manipulovaných organismů do životního prostředí představuje neodhadnutelné riziko pro životní prostředí a zdraví lidí. Geneticky manipulované potraviny jsou dnes prohlašovány propagátory této technologie za zdravotně zcela neškodné, přestože žádný dlouhodobý průzkum jejich vlivu na lidské zdraví nikdy proveden nebyl.

"Kontrolní činnost v oblasti GM potravin je jednou z hlavních náplní České zemědělské a potravinářské inspekce. Ta by měla být pomyslným hlídacím psem v oblasti GM potravin a dohlížet na to, zda geneticky manipulované potraviny uvedené do oběhu mají souhlas Ministerstva zdravotnictví. Zároveň by měla provádět vlastní analýzy na přítomnost GM složek v potravinách, řekla Piknová a na závěr dodala, že podle dřívějších analýz prováděných v České republice je zřejmé, že množství GM potravin prodávaných v ČR bez patřičného souhlasu, bude pravděpodobně mnohem větší.

Další informace:
Ing. Zuzana Piknová, koordinátorka genetické kampaně
tel.: 02/24 31 96 67,
mobil: 0603/ 443 140

Poznámky pro redakce:

(1) Potraviny nového typu se mohou od 1.1.2001 dle §11 odst.2 písm b) zákona č.110/97 Sb., v platném znění, uvádět pouze se souhlasem a za podmínek stanovených Ministerstvem zdravotnictví.

Tisk. zprávy