31/2001


Greenpeace: Zastavte Hvězdné války, ne pokojné protesty!
Velvyslanectví USA po celém světě pociťují sílu podpory 17 zatčeným odpůrcům Hvězdných válek

Los Angeles/Praha, 13. srpna 2001 - Greenpeace dnes uskutečnilo celosvětový den akcí na podporu svých 15 aktivistů, kteří dnes budou postaveni před soud v Los Angeles a obviněni v souvislosti s pokojným protestem, který před měsícem vedl ke zpoždění raketového testu v rámci projektu Hvězdných válek na americké letecké základně Vendenberg. Stejnému obviněním budou čelit i dva nezávislí novináři, přesto, že se pokusili pouze dokumentovat mírový protest. Pokud budou uznáni vinnými, hrozí každému z nich až 6 let vězení a pokuta až 250 000 USD (téměř 10 milionů korun).

Také před Americkou ambasádou v Praze dnes protestovali aktivisté Greenpeace symbolicky převlečení za vězně za mřížemi s nápisem "First prisoners of Star Wars?" (První vězni Hvězdných válek?) a Stop Star Wars! (Zastavte Hvězdné války). Ředitel české pobočky Greenpeace se pokusil předat americkému zastupiteli dopis s oficiální protestní nótou.

"Prezident Bush by měl zastavit program hvězdných válek a ne pokojné občanské protesty," zdůraznil ředitel Greenpeace ČR Jiří Tutter.

Podpora zadržených aktivistů se již dostavila nejen od jejich kolegů z Greenpeace, ale také od novinářů, odborů, jednotlivců a také od vlád všech zahraničních účastníků protestu. Švédsko, Indie, Německo a Austrálie již oficiálně vyjádřili své obavy z příkrosti trestů, které by mohly být vyneseny (1).

Greenpeace vede od samého svého vzniku (již 30 let) kampaň za jaderné odzbrojení a proti pokusům s atomovými zbraněmi. Organizace se staví proti projektu Hvězdných válek, protože je přesvědčena, že tento projekt podnítí nové závody ve zbrojení a zničí všechny dosavadní plány na jaderné odzbrojení a mezinárodní kontrolu zbraní (2).

Greenpeace rovněž upozorňuje, že plán raketové obrany nefunguje a není schopen ochránit USA. Totéž si myslí i 50 držitelů Nobelovy ceny, kteří 6. července 2000 podepsali společný dopis, v němž prohlašují, že obranný raketový systém "by nabídl jen malou ochranu a způsobil těžkou újmu samotnému jádru národních obranných zájmů".

Aktivisté Greenpeace se dne 14. července 2001 pokusili svou přítomností pokojně protestovat proti vypuštění testovací střely z letecké základny Vandenberg v Kalifornii. Dva plavci doplavali na pláž u základny, zatímco další aktivisté ve třech člunech propluli tzv. zakázanou zónou a dopluli až k místu, kde byla střela připravována k odpálení. Bez ohledu na jejich životy a zdraví byla střela nakonec odpálena, byť se čtyřicetiminutovým spožděním.

"Oněch 15 aktivistů Greenpeace mělo odvahu pokojně se postavit programu Hvězdných válek, který hrozí spustit nové kolo závodů v jaderném zbrojení, jež bude mít dopad na nás všechny," prohlásil William Peden, koordinátor kampaně Greenpeace za jaderné odzbrojení. "Jejich odvaha, která je ceněna po celém světě, je v příkrém kontrastu se zbabělostí prezidenta Bushe, který potlačuje legitimní odpůrce hrozbou drakonických trestů a vězením," dodal Peden.

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
Dr. Čestmír Hrdinka, ředitel kampaní
tel.: 02/2431 9667
mobil: 0603/443 140
Václav Vašků,
mobil: 0603/414 739
http://www.stopstarwars.org

Poznámky pro redakce:
(1) 17 obviněných pochází z USA, Velké Británie, Německa, Švédska, Austrálie a Indie . Před federální soud v Los Angeles budou postaveni dnes v 9 hod ráno místního času.

(2) Greenpeace je proti programu tzv. Hvězdných válek především z následujících pěti důvodů:
1. Hvězdné války spustí nové kolo zbrojení.
2. Raketová obrana nefunguje a není schopna USA ochránit.
3. Projekt Hvězdných válek není ničím jiným než tučným soustem pro koncerny vyrábějící zbraně a bude stát americké daňové poplatníky miliardy dolarů.
4. Hvězdné války jen prohloubí skutečnou hrozbu světového míru.
5. Hvězdné války zničí roky práce vyjednávání a pokroku směrem k jadernému odzbrojení a podkopou princip dodržování mezinárodního práva, který je rozhodující pro samotné americké zájmy.
http://www.greenpeaceusa.org/nuclear/fivereasonstext.htm

Viz. též materiál "Co jsou hvězdné války"
http://www.greenpeace.cz/disarmament/starwars.htm

Pro foto a video z akce volejte tiskového mluvčího Greenpeace

Tisk. zprávy