34/2001


Greenpeace útočí na biopirátství firmy Monsanto

Bonn/Praha, 22. října 2001 - Greenpeace dnes obžalovalo nadnárodní agrochemický koncern Monsanto ze snah o zmonopolizování jedné z hlavních světových potravinářských plodin sóji (divoké a šlechtěné odrůdy), která pochází z Číny. Čína je považována za centrum diverzity sóji s více než 6000 existujícími původními divokými odrůdami.

Na zahájení konference OSN o biodiverzitě, která se koná tento týden v německém Bonnu, odhalilo Greenpeace žádost firmy Monsanto o patent, který by umožnil této společnosti vlastnit výhradní práva na sóju, její semena a progeny, které rostlině dodávají vlastnosti, jež se projevují vysokými výnosy. Monsanto si nárokuje vlastnické právo na přírodní sekvenci genů objevenou v divokých rostlinách pocházejících z Číny. Tato sekvence má přímou souvislost s výší úrody sojových bobů. Žádost o patent (1) byla předložena současně ve více než 100 zemích včetně USA a zemí Evropy.

"Monsanto je bezohledný biopirát. Firma se snaží uzurpovat genetické zdroje významné potravinářské rostliny a zakládá své nároky na objevu sekvence genů, která se nalézá ve volné přírodě. Jakmile je tato sekvence genů objevena i v divoké rostlině, má Monsanto právo z něj profitovat," prohlásil Sze Ping Lo, vedoucí genetické kampaně Greenpeace v Číně. "Vzhledem k tomu, že 90 procent divoké sóji roste v Číně, mělo by udělení tohoto patentu významné hospodářské důsledky. Čínští vědci byli šokováni, když je Greenpeace o snaze Monsanta informovalo."

Patent, který jak farmářům tak i výzkumníkům znemožňuje volný přístup k sóje s vysokými výnosy, dosud nebyl schválen. Evropský patentový úřad v Mnichově zapochyboval o patentu během prvního hodnocení. Avšak v Evropě i ve Spojených státech již byla udělena řada podobných patentů, které jsou Greenpeace považovány za biopirátství.

"Tento případ demonstruje, jak společnosti typu Monsanto plundrují přírodu," uvedl Christoph Then, expert Greenpeace na patenty. "Patentové právo privatizuje samé základy života na této planetě. Jakmile jsou geny identifikovány a popsány, mohou být společnostmi prohlášeny za "vynálezy". Žádáme naléhavě delegáty konference OSN, aby vyslali jasný signál, že jsou proti monopolizování biodiverzity průmyslovými subjekty."

Účastníci konference OSN chtějí dosáhnout dohody o systému rovného přístupu a podílu na přínosech pokud jde o využívání biologické diverzity. Delegáti představují více než 180 členských států Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti, jednoho z hlavních úspěchu tzv. Summitu Země, který proběhl v roce 1992 v Rio de Janeiru.

Další informace:
Ing. Zuzana Piknová, vedoucí genetické kampaně Greenpeace,
mobil: 0737/190566
Václav Vašků, tiskový mluvčí
mobil: 0603/414 739
tel: 02/2431 9667
e-mail: vvasku@cz.greenpeace.org

Poznámky pro redakce:
(1) Patent WO 00/18963 byl registrován v roce 1999 u Patent Cooperation Treaty v Ženevě

Tisk. zprávy