40/2001

Svět si připomíná 17. výročí havárie v Bhópálu, kterou zavinila společnost Union Carbide:
Jedovatá voda z Bhópálu doručena chemičce Dow Chemicals!

Dillí/Praha, 3. prosince 2001 - Dnes ráno začaly v indickém Bhópálu demonstrace Greenepace a skupin přeživších obětí katastrofy v Bhópálu, která se odehrála právě před 17 lety. Skupiny doručily pitnou vodu odebranou v Bhópálu do poboček nadnárodní společnosti Dow Chemicals na celém světě. Lahve s vodou označené nálepkou "Osvěžující toxická voda z Bhópálu: k dispozici pouze v Bhópálu a na dalších vybraných místech" upozorňují na pokračující zamoření spodní vody kolem místa havárie, kterou dodnes užívá přes 5000 bhópálských rodin k pití a běžné potřebě.

"Greenpeace a lidé z Bhópálu chtějí připomenout chemičce DOW, která je nyní vlastníkem Union Carbide, že tato tragédie neskončila v roce 1984. Lidé v Bhópálu jsou stále ohroženi a trpí následky havárie, protože místo katastrofy zůstává silně zamořeno nebezpečnými chemikáliemi. Dow musí přijmout odpovědnost za toto toxické dědictví a rehabilitovat a plně odškodnit ty, kteří přežili a vyčistit toxické zamoření, které otravuje indické město a jeho obyvatele," prohlásil MUDr. Miroslav Šuta, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR.

Smrtící plyn, jenž unikl z chemické továrny na pesticidy v indickém Bhópálu v noci z 3. na 4. prosince 1984, okamžitě zabil přibližně 3500 až 7500 a zranil dalších
500 000 lidí. Společnost Union Carbide, která v té době vlastnila chemičku, opustila po havárii výrobní závod a nechala zde velké množství nebezpečných jedů. Společnost zanechala obyvatele Bhópálu bez potřebných havarijních opatření a vystavila je užívání kontaminované vody a účinkům nebezpečných chemikálií. Od noci, kdy unikl plyn, zemřelo odhadem dalších 16 000 lidí a další onemocněli.

V roce 1999 se společnost Union Carbide zbavila svého jména tím, že fúzovala s nadnárodní společností Dow Chemicals založenou v USA, čímž vytvořila druhou největší chemickou společnost na světě. Koupí společnosti Union Carbide za částku 9,3 mld. amerických dolarů společnost DOW nepřevzala pouze majetek Union Carbide, ale převzala též odpovědnost za pokračující ekologickou devastaci a lidské utrpení zapříčiněné havárií.

"Katastrofa v Bhópálu v roce 1984 vyvolala na celém světě šok a vedla ke zpřísnění zákonů a norem týkajících se chemické bezpečnosti a ochrany životního prostředí alespoň v západní části světa. Dow sice trdí, že tato politika a opatření jsou praktikovány na celém světě, avšak dnes, po 17 letech, se jasně ukazuje, že reformy a regulace přijaté na západě obětem Bhópálu nijak nepomohly," zdůraznil Šuta.

Greenpeace analyzovalo podzemní vodu v Bhópálu a zjistilo, že obsahuje doslova koktejl nebezpečných chemikálií včetně chlorbenzenů, chloroformu, trichloretylenu a tetrachlormetanu v koncentracích, jež vysoce překračují limity platné v USA (3).

"Na začátku nového tisíciletí je čas aplikovat stejné ekologické standardy na celém světě. Lidé mají právo na bezpečné životní prostředí bez chemického zamoření a nebezpečných chemikálií všude, kde žijí," uzavřel Šuta.


Další informace:
MUDr. Miroslav Šuta, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR,
mobil: 0603-443 140, e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace, mobil: 0603/414 739
tel.: 02/2431 9667
fax: 02/3333 2289

Poznámka:
(1) Koalice "Action Against Corporate Crime and Toxic Terror" zahrnuje místní skupiny v Bhópálu jako napoíklad Bhopal Gas Peedit Nirasharit Pension Bhogi Morcha, Bhopal Gas Peedit Stationary Karmachari Sangh, Bhopal Group for Information and Action (BGIA), a nevládní organizaci z Dillí s názvem "The Other Media".

(2) Greenepace dorueilo vodu z Bhópálu do poboeek spoleenosti DOW ve Švýcarsku, Holandsku, Chile, Thajsku, Eíni, na Filipínách v Indii, Argentini a v USA.

(3) Studie Greenpeace provedená v roce 1999 odhalila koncentrace jedovatých látek, které vysoce poesahují standardy US EPA pro pitnou vodu. Koncentrace tetrachlormetanu byly 682krát vyšší než je povolené limit v USA, chlorbenezenu
5-11krát vyšší, trichloretylenu 50krát vyšší a chloroform více než 20krát vyšší než jsou americké limity.

Fotografie z Bhópálu v elektronické podobě jsou k dispozici na požádání

Tisk. zprávy