1/2002

Greenpeace: Jak privatizace společnosti ČEZ krachuje, vychází najevo, že Temelín je zátěží, nikoliv aktivem

Praha/Paříž, 9. ledna 2002 - Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace dnes v Praze a Paříži komentovala druhý neúspěšný pokus české vlády prodat společnost ČEZ. Vláda oznámila, že ruší tendr, protože zájemci o koupi (v čele s favorizovanou EdF) odmítli
přijmout podmínky, které byly součástí prodeje. Jednou z nich je i požadavek záruky funkčnosti Temelína a převzetí veškeré odpovědnosti za bezpečný provoz této elektrárny vládou ČR. V praxi by to znamenalo, že česká vláda by nesla záruky za škody v případě havárie elektrárny a za demontáž a dekontaminaci této elektrárny při jejím předčasném odstavení.

"Prodej ČEZ znovu zkrachoval a velkou roli v tom sehrály hromadící se důkazy o bezpečnostních problémech Temelína," prohlásil vedoucí kampaní Greenpeace Jan Haverkamp. "Nepřijetí českých podmínek ze strany EdF a nízká cena nabídnutá konsorciem Enel a Iberdrola ukázaly, že na Temelín se pohlíží spíše jako na zátěž, která snižuje hodnotu ČEZu, než jako na aktivum této společnosti," dodal Haverkamp.

Již 2. listopadu 2001 informovalo Greenpeace prezidenta francouzské státní společnosti EdF Francoise Rousselyho o bezpečnostních problémech Temelína. Nejzávažnějším případem je utajovaná oprava svaru přímo na primárním chladicím okruhu a reaktoru 1. bloku Temelína, ke které mělo dojít v roce 1994.

Podle anonymního svědka, který je zatím znám pouze Greenpeace a několika novinářům, bylo jedno z hlavních potrubí přivařeno k reaktorové nádobě pootočené o 180 stupňů (vzhůru nohama). Tato chyba byla zjištěna až po téměř kompletním dokončení svářečských prací. Na základě příkazu montážní firmy Modřanská potrubní a.s. bylo potrubí v místě svaru na reaktorové nádobě odříznuto a nastaveno do správné polohy a opět přivařeno. Tato utajovaná operace představuje závažné porušení bezpečnostních předpisů a může významně zhoršit jadernou bezpečnost.

"Považovali jsme za svou povinnost informovat o tomto skandálu vedení společnosti EdF, neboť utajená oprava podle expertů znamená závažné riziko pro celou střední Evropu," zdůraznil Haverkamp.

Dne 26. listopadu 2001 bylo Greenpeace informováno českou policií, že společnost ČEZ podala trestní oznámení na tři signatáře dopisu adresovaného EdF, a sice ředitele české pobočky Greenpeace Jiřího Tuttera, vedoucího kampaní Jana Haverkampa a mezinárodního jaderného koordinátora Tobiase Müchenmeyera. Oficiální vyšetřování bylo zahájeno 6. prosince.

"Temelín je reaktor sovětského typu a společnost ČEZ používá vpravdě sovětské metody ke kriminalizování ochránců životního prostředí," komentoval to v Paříži Tobias Münchenmeyer.

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Dipl. Ing. Jan Haverkamp, vedoucí kampaní Greenpeace ČR (anglicky, německy, holandsky), mobil: 0603/569 243
Ing. Jiří Tutter, ředitel Greenpeace ČR, tel: 2431 9667
Václav Vašků, tiskový mluvčí, mobil: 0603/414 739
Tobias Müchenmeyer, mezinárodní koordinátor jaderné kampaně Greenpeace (anglicky, německy), mobil: +49-1-70-866 6052

Tisk. zprávy