63/2002

Brutální policejní zákrok zabránil aktivistům
v úklidu toxického odpadu v areálu továrny
Dow-Carbide

Bhópál, 25. listopadu 2002 - Téměř šest desítek místních obyvatel a aktivistů Greenpeace ze 14 zemí spolupracujících v rámci Mezinárodní kampaně spravedlnost pro Bhópál (International Campaign for Justice in Bhopal - ICJB) zatkla dnes dopoledne za použití brutálního násilí policie, aby jim zabránila v úklidu nebezpečného toxického odpadu v Bhópálu.

Skupina dobrovolníků se pokoušela zabezpečit část ze stovek tun pesticidů a dalších chemikálií, které zanechala v Bhópálu nadnárodní společnost Union Carbide po té, co došlo v roce 1984 k rozsáhlému úniku jedovatého plynu v areálu její továrny. Při této vůbec nejvážnější průmyslové havárii zahynulo během několika dní zhruba 8 000 lidí a půl miliónu bylo zraněno (1).

"Jako zločinec se chová DOW Chemicals, nový vlastník Union Carbide, který zde zanechal nezabezpečené jedovaté látky, a ne tito účastníci nenásilného protestu. Je překvapivé, že nás indická vláda kvůli této aktivitě zatkla, místo aby spíše podporovala naše úsilí chránit místní obyvatele a přimět DOW k zodpovědnosti za bhópálskou tragédii," řekl Ananthapadmanabhan, výkonný ředitel Greenpeace Indie, který byl také mezi zatčenými.

Navzdory opakovaným žádostem místních obyvatel, kteří přežili tragédii v roce 1984, nezajistila firma Union Carbide ani její nástupce DOW Chemicals likvidaci toxických látek na místě neštěstí. Toxičtí experti Greenpeace prozkoumali úroveň znečištění v areálu továrny a jejím blízkém okolí již v roce 1999. Podle výsledků průzkumu se zde nachází stovky tun toxických pesticidů a dalších jedovatých látek, které prosakují do půdy a znečišťují vodu používanou lidmi žijícími v nedalekém okolí (2). Celý areál továrny je kontaminovaný do takové míry, že představuje trvalou hrozbu pro zdraví zhruba 500 rodin, které žijí v jeho blízkosti (3).

"V Bhópálu mnoho lidí říká, že šťastní jsou ti, kteří zemřeli v roce 1984. Odmítání firmy DOW vyčistit areál ohrožuje každodenně životy lidí v okolí továrny. Odmítáním odpovědnosti vystavuje firma DOW další generace místních dětí působení jedovatých látek. Mohou nás nechat zavřít, ale nemohou nás zastavit v našem boji za spravedlnost," řekla paní Rashida Bi, která je jednou z obětí, která tragédii v roce 1984 přežila.

"Bhópálská tragédie skončí, až DOW Chemicals vyčistí Bhópál, zajistí pro místní obyvatele lékařskou péči, čistou pitnou vodu a plné odškodnění všem, kteří přežili," řekl výkonný ředitel Greenpeace Indie Ananthapadmanabhan. "DOW přijal svojí zodpovědnost za zločiny proti životnímu prostředí, která spáchal Union Carbide ve Spojených Státech (5), nyní musí přijmout svojí zodpovědnost tady v Indii," dodal.


Další informace:

Ananthapadmanbhan, výkonný ředitel Greenpeace Indie v Bhópálu
+91 98 410 914 24

Namrata Chowdhury, tiskový mluvčí Greenpeace v Bhópálu
+91 98 108 500 92

Matilda Bradshaw, tiskový mluvčí Greenpeace v Bhópálu
+91 98 210 314 53

Možné kontaktovat Rashidu Bi přímo v Bhópálu.
Rozhovory s aktivisty Greenpeace přímo v Bhópálu jsou možné v češtině, angličtině, francouzštině, italštině, portugalštině, španělštině, čínštině, holandštině, němčině a thajštině.
K dispozici je také vědecká pracovnice Greenpeace Ruth Stringer, rozhovor v angličtině.

Video: Mim Lowe + 31 653504721
Photos: John Novis + 31 653819121

www.greenpeace.cz/bhopal

Poznámky pro editory:
1) V současnosti se odhaduje počet obětí na 20 000. Každý den zemře jeden člověk kvůli následkům úniku plynu v roce 1984. .

2) Podrobnější informace o charakteru znečištění v Bhópálu ve zprávě Greenpeace "Odkaz Bhópálu" na : www.greenpeace.org

3) Tento měsíc Greenpeace publikovalo podrobný manuál, jak zvládnout toxické znečištění v Bhópálu za pomoci nejlépe dosažitelných technologií. Tento manuál také obdržela firma Dow. Více informací: www.greenpeace.org

4. 9. ledna 2002 firma DOW přijala důsledky soudního procesu v Texasu, který státní zástupce původně zahájil s firmou Union Carbide.

Tisk. zprávy