10/2003

Greenpeace vítá iniciativu MŽP chránit velryby

Praha, 18. března 2003 - Ekologická organizace Greenpeace dnes přivítala iniciativu ministra životního prostředí Libora Ambrozka, který chce předložit vládě návrh, aby ČR vstoupila do Mezinárodní velrybářské komise (IWC) a prosazovala zde zájmy ochrany velryb.

"Je to správné rozhodnutí, kterým si Česká republika získá respekt všech zemí, které dnes ochranu velryb aktivně prosazují, což jsou například Spojené státy, Austrálie, Brazílie, Mexiko, Nový Zéland a prakticky celá Evropská unie," prohlásil ředitel české pobočky Greenpeace Jiří Tutter a dodal, že vstup České republiky do Mezinárodní velrybářské komise je naprosto klíčový právě letos, protože některé země nyní v IWC stupňují snahy zrušit zákaz komerčního lov velryb, který trvá již 18 let (1).

Navzdory tzv. úplnému moratoriu na komerční lov velryb, které bylo přijato v roce 1982 (a vstoupilo v platnost v lovecké sezóně 1985/1986), jsou zde dvě země, které velryby i nadále loví. Jsou to Japonsko a Norsko. Japonci tvrdí, že loví velryby údajně z vědeckých důvodů. Jejich "vědecký" lov však vynáší každoročně 100 milionů dolarů za velrybí maso, které je prodáváno jako lahůdka do japonských restaurací. Norové se zase odvolávají na svou tradici. Nedávno však vyšlo najevo, že norská vláda dotuje konzumaci velrybího masa a v norských skladech se již léta kazí hory velrybího tuku, který nikdo nechce (2).

Organizace Greenpeace zahájila informační kampaň za ochranu velryb minulý týden také v České republice. Informační akce pro veřejnost zatím proběhly v Praze, Plzni a Brně. Jedním z nástrojů kampaně je i petice adresovaná vládě za vstup ČR do Mezinárodní velrybářské komise. Tuto petici jen během prvního týdne podepsalo téměř 5000 lidí včetně řady známých osobností (3).

"Minulý týden jsme se znovu přesvědčili, že česká veřejnost má o velryby obrovský zájem. Zdá se, že ačkoliv jsme suchozemci, není nám osud velkých kytovců lhostejný. Lidé dnes spíše touží spatřit velrybu živou, než mít ji na talíři. Doufáme, že Česká republika bude moci hlasovat ve prospěch ochrany velryb už na letošním zasedání IWC, které se bude konat koncem června v Berlíně," zdůraznil Tutter (4).

Další informace:

Václav Vašků, mluvčí Greenpeace ČR,
mobil: 603 414 739, e-mail: vvasku@cz.greenpeace.org


Marek Tomin, poradce Greenpeace pro otázky ochrany velryb
mobil: 604 237 974, e-mail: marek.tomin@volny.cz

Internet: http://www.greenpeace.cz/velrybyPoznámky pro editory:

(1) Existuje řada indicií, které naznačují, že Japonsko si kupuje souhlas s lovem velryb výměnou za poskytování finanční a technické podpory prostřednictvím Programu mezinárodní rozvojové pomoci. V posledních třech letech se členy IWC stalo několik chudých rozvojových zemí, například Guinea, Gabun a Mongolsko. Japonská agentura pro rybolov (The Fisheries Agency of Japan) již dříve využila tento program k získání hlasů šesti karibských států. Viz. tisková zpráva Greenpeace ze dne 16. ledna 2002.
http://www.greenpeace.cz/release/02/020116.htm

(2) Viz. např. tiskové zprávy Greenpeace International (anglicky):
http://archive.greenpeace.org/pressreleases/oceans/1999jul7.html
http://archive.greenpeace.org/pressreleases/oceans/2000apr13.html

(3) Petici už podpořili například Hana Hegerová, Marta Kubišová, Anna K, Vladimír Merta, Ivan Klíma, Jiří Dědeček, Jan Vodňanský, Petr Vacek, Petr Vachler, Stanislav Penc a řada dalších.


Foto a video dokumentující masakry velryb k dispozici

Tisk. zprávy