Česká republika by neměla podpořit nezákonnou válku
„Žádáme českou vládu, aby nečekala na začátek válečných operací a vyjádřila bezprostředně svůj názor na legalitu války. Greenpeace se domnívá, že jestliže rada bezpečnosti OSN nevydala rezoluci opravňující k použití síly, bude Bushův útok na Irák ilegální. Takzvané preventivní použití síly proti Iráku je proti duchu i liteře mezinárodního práva a Česká republika by jej v každém případě měla odmítnout,“ prohlásil ředitel české pobočky Greenpeace Jiří Tutter a dodal, že vláda by v tomto případě měla přihlédnout i k veřejnému mínění, které se podle posledních průzkumů staví jasně proti válce (2).
„Apelujeme
na vládu, aby Česká republika podpořila roli OSN a přidala se k dalším
členským státům, které budou v OSN prosazovat řešení krize mírovou cestou,“
informoval Tutter. Akce se zúčastnilo dvacet aktivistů z České republiky,
Slovenska, USA, Belgie a Gruzie. Další informace: Ing.
Jiří Tutter (česky, anglicky), ředitel Greenpeace ČR Dipl.
Ing. Jan Haverkamp (anglicky, německy, holandsky), ředitel kampaní
Greenpeace v ČR Václav
Vašků, tiskový mluvčí Poznámky pro editory: (1) Dne 24. ledna ohlásila televizní stanice CBS News, že Pentagon hodlá zahájit válku masivním útokem na Bagdád, jehož součástí bude i útok na dodávky elektřiny a vody. Takový útok by však odporoval článku 54. protokolu 1. Ženevské konvence, v němž se praví:
(2) V mezinárodním právu není zakotvena možnost použití síly jako preventivního opatření pokud bezprostředně nehrozí útok jiného státu, eskalace násilí či humanitární katastrofa. Viz. materiál http://www.greenpeace.cz/irak/nezakonost.htm (3) Rezoluce Uniting for Peace byla použita například Spojenými státy k tlaku na Sovětský svaz, aby ukončil svou intervenci v Maďarsku v roce 1956, poté co SSSR předtím použil svého veta a zabránil přijetí rezoluce Rady bezpečnosti proti jeho intervenci. Tehdy bylo svoláno mimořádné zasedání Valného shromáždění OSN a Sovětskému svazu bylo nařízeno intervenci v Maďarsku zastavit. (4)
K tématu rezoluce Uniting for Peace Greenpeace připravilo mj. právní
analýzu s názvem „Shock and Awe“ as a Crime War, viz. tisková zpráva
Greenpeace z 12. března 2003 + přílohy http://www.greenpeace.cz/release/03/030312.htm |
|||