14/2003

38 nevládních organizací žádá „Law not War“ pro řešení severokorejské jaderné krize

New York, 9. dubna 2003 – V předvečer formálního odstoupení Severní Koreji od Smlouvy o dalším nešíření jaderných zbraní (NPT) Greenpeace a dalších 37 nevládních organizací vyzvalo všechny členy Rady bezpečnosti Spojených národů (RB OSN), aby podporovali diplomatické řešení konfliktu mezi Severní Koreou a Spojenými státy.

V dopise zaslaném dnes RB OSN, kde probíhá formální „diskuse“ o severokorejské krizi, nevládní organizace vyzvaly k posílení režimu dalšího nešíření jaderných zbraní (non-proliferation regime) a současně požádaly Spojené státy a ostatní jaderné velmoce, aby se přestaly vyhýbat svým odzbrojovacím závazkům.

„Máme strach, že takzvaná preventivní válka Spojených států proti Iráku stanovila nebezpečný a škodlivý precedens jako odpověď na krizi týkající se států podezřelých z držení zbraní hromadného ničení. Apelujeme na všechny členy RB OSN, aby zahájily diplomatickou aktivitu na posílení režimu dalšího nešíření jaderných zbraní a vyhnuly se další válce,“ řekl John Loretz z organizace International Physicians for the Prevention of Nuclear war.

Nevládní organizace vyzvaly Severní Koreu, aby zůstala v rámci NPT jako nejaderný stát a současně vyzvaly USA, aby definitivně odmítly použití vojenské síly k vyřešení krize. Spor by měl být vyřešen prostřednictvím bilaterálních rozhovorů mezi Spojenými státy a Severní Koreou s podporou vícestranného vyjednávání, jež by zahrnovalo členy Rady bezpečnosti a země sevrovýchodní Asie.

„Naléháme na severokorejskou vládu, aby se znovu připojila k mezinárodnímu společenství jako nejaderný člen NPT. Spojené státy by se současně v žádném případě neměly vyhýbat svým závazkům vyplývajícím z Článku VI Smlouvy o nešíření jaderných zbraní tím, že budou udržovat svůj masivní arzenál jaderných zbraní. Naléháme na americkou administrativu, aby přijala jako cíl eliminaci svého jaderného arzenálu, ratifikovala Smlouvu o úplném zákazu jaderných testů a odmítla strategii „preventivního“ použití jaderných zbraní,“ řekl Kimberly Roberts z organizace Physicians for Social Responsibility. (1)

Smlouva NPT zahrnuje většinu světových států a všechny jaderné velmoce kromě Izraele, Indie a Pákistánu. Její členové se setkají v rámci organizace Spojených národů v Ženevě od 28. dubna do 9. května, aby zahájily přípravu na pravidelné setkání NPT v roce 2005. Nevládní organizace řekly, že krize v rámci NPT se musí naléhavě diskutovat na tomto setkání a že členské státy se musí připojit k vícestranné dohodě založené na mechanismech NPT, aby zastavily jakékoliv další opakování jednostranné akce jako v případě útoku USA a Velké Británie proti Iráku.

Další informace:

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR
mobil: 603 414 739
e-mail: vvasku@cz.greenpeace.org

Dipl. Ing. Jan Haverkamp (anglicky, německy, holandsky), ředitel kampaní Greenpeace v ČR
mobil: 603 569 243
e-mail: jan.haverkamp@cz.greenpeace.org

Tom Clements, Greenpeace International Nuclear Campaigner
Tel: +1-202-319- 2411
Mobile: 1-202-415-6158

Cecilia Goin, Greenpeace International Media Officer
Tel: + 31 6 212 96 908

Poznámky pro editory:
(1) Článek VI, Smlouva o dalším nešíření jaderných zbraní (NPT)
„Každá ze zúčastněných stran smlouvy bude usilovat o vyjednávání s důvěrou v účinná opatření vztahující se k brzkému zastavení závodů v jaderném zbrojení a jadernému odzbrojení a k dohodě o všeobecném a kompletním odzbrojení pod přísnou a účinnou mezinárodní kontrolou.“

Kopie dopisu ke stažení na: http://archive.greenpeace.org/docs/scletter.pdf

Tisk. zprávy