Greenpeace apeluje na podnik Fatra Napajedla, aby přestal vyrábět hračky z PVC pro nejmenší děti

Praha, 25. listopadu 1997 -Symbolickou protestní akcí před podnikem Fatra Napajedla vyzvala mezinárodní ekologická organizace Greenpeace tuto firmu, aby ukončila výrobu hraček z měkčeného PVC pro nejmenší děti. Akce je součástí mezinárodní kampaně, během níž Greenpeace informuje veřejnost o rizicích hraček z měkčeného PVC pro kojence a batolata.

"Nejnovější vědecké studie ukazují, že některé látky, které se z PVC hraček běžně uvolňují, mohou ohrožovat zdraví našich nejmenších," řekl na vysvětlenou k dnešní akci ing. Čestmír Hrdinka, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR. Podle Greenpeace jde především o změkčovadla ftaláty. Tyto látky se do PVC přidávají proto, aby jinak tvrdé a křehké PVC získalo potřebnou měkkost a pružnost. Nedávné studie holandské a dánské vlády však ukázaly, že změkčovadla se z hraček PVC uvolňují ve vysokých množstvích. Dochází k tomu zejména tehdy, když malé děti své oblíbené hračky žvýkají nebo cucají. Ftaláty se pak bez zábran dostávají do zažívacího traktu dětí.

Bylo zjištěno, že tyto látky způsobují u laboratorních zvířat řadu nežádoucích účinků. Mezi ně patří například poškození jater a ledvin, poruchy reprodukčního systému a zvýšený výskyt určitých forem rakoviny. Nejvíce prozkoumaným ftalátem je DEHP (dietylhexylftalát). Poté, co jej Mezinárodní úřad pro výzkum rakoviny (International Agency for Research on Cancer) označil za potencionální lidský karcinogen, nahradily jej některé firmy ftaláty jinými. Podle nejnovější studie Greenpeace je dnes nejčastěji používaným změkčovadlem DINP (diisononylftalát). Akoliv je DINP prozkoumán méně než DEHP, vykazuje i tato látka testovaná na laboratorních zvířatech podobné toxikologické vlastnosti jako DEHP.

Fatra Napajedla je náš největší výrobce plastových hraček. Proto Greenpeace svým protestem apeluje na tohoto výrobce, aby přestal vyrábět hračky z měkčeného PVC určené dětem do 3 let. "Fatra Napajedla bude v budoucnu stejně muset hledat alternativní plasty, protože nový zákon o odpadech zakazuje používat PVC pro výrobu obalů od roku 2001," uvedl ing. Hrdinka a dodal, že podnik provedl už první pozitivní kroky při zavádění alternativních materiálů.

Dne 17. září (100 dní před Vánocemi) zahájilo Greenpeace na celém světě informační kampaň s názvem "Hraj si zdravě bez PVC". K této kampani se připojila i česká pobočka Greenpeace. Dnešní protestní akci ve Fatře Napajedla předcházela mj. informační akce v Praze, během níž Greenpeace zdarma testovali rodičům hračky, zda jsou vyrobeny z PVC. "Testovali jsme i několik kusů hraček vyrobených v podniku Fatra Napajedla. Všechny z nich byly z PVC," komentoval výsledky ing. Hrdinka a dodal, že Greenpece věří, že podnik uzná nejnovější vědecké poznatky a zohlední tyto nové skutečnosti ve svém výrobním programu. "Jako první krok očekáváme, že podnik co nejdříve přestane vyrábět hračky z PVC pro nejmenší děti," uzavřel Hrdinka.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
Ing. Čestmír Hrdinka
tel.: 02/24 23 25 11
fax: 02/24 23 25 10
mobil: 0603/414 739

e-mail: Čestmír Hrdinka