Velikonoční vajíčko hlavnímu hygienikovi:
"Zbavte děti zbytečného rizika hraček z PVC!"Praha, 9. dubna 1998 - Třímetrové velikonoční vajíčko nadělila dnes ekologická organizace Greenpeace hlavnímu hygienikovi ČR před ministerstvem zdravotnictví v Praze. Smyslem akce bylo opětovně vyzvat hygienika, jakožto kompetentní osobu k tomu, aby konečně podnikl kroky ke stažení škodlivých hraček vyrobených z PVC z trhu.

"Přejeme si, aby se od letošních Velikonoc již neprodávaly hračky z měkčeného PVC, protože ohrožují zdraví našich nejmenších dětí," vysvětlil dnešní akci Dr. Čestmír Hrdinka, koordinátor kampaní Greenpeace. "Náš požadavek je v souladu s trendem řady zemí Evropské unie, které si již nebezpečí PVC hraček uvědomily. U nás je to právě hlavní hygienik, kdo nese odpovědnost za to, že jsou naše děti stále vystavovány riziku poškození zdraví."

Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace již sedmý měsíc upozorňuje na nebezpečí jedovatých látek, které se z hraček vyrobených z měkčeného PVC uvolňují, pokud je děti cucají nebo žvýkají. Rizikové látky, mezi něž patří zejména ftaláty, mohou poškozovat játra a ledviny, vyvolávat některé druhy rakoviny a narušovat hormonální systém.

"Pravidelně MUDr. Vytlačilovi posíláme materiály, v nichž ho informujeme, jak Evropa i ostatní svět reagují na nejnovější vývoj poznání v oblasti škodlivosti ftalátů," připomněl Dr. Hrdinka a vyjádřil naději, že na schůzce, která má u hlavního hygienika proběhnout příští týden, se již nebude debatovat o škodlivosti ftalátů, ale o tom, jak jejich rizika zbavit naše děti.

Celá řada zemí již přijala konkrétní kroky ke stažení rizikových hraček z trhu. Španělská vláda například 25. března oficiálně požádala Evropskou komisi, aby pro celou Evropskou unii připravila zákaz hraček z měkčeného PVC pro děti do 3 let. Rakouská ministryně pro ochranu spotřebitelů připravila samostatný zákaz používání ftalátů v hračkách pro děti do tří let, který by měl vstoupit v platnost 1. července letošního roku. Dánský parlament se na začátku března většinou hlasů vyslovil pro zákaz používání olova, kadmia a ftalátů v hračkách pro děti

Protože celkový zákaz hraček z měkčeného PVC v rámci Evropské unie si patrně vyžádá ještě nějaký čas, přijímají jednotlivé země různé formy předběžných opatření. Dánský úřad pro ochranu životního prostředí již vyzval prodejce ke stažení rizikových hraček z trhu. Právě Dánsko je podle nedávných průzkumů Greenpeace zemí, kde se hračky z PVC pro nejmenší děti již nedají koupit. Rovněž belgické ministerstvo zdravotnictví vyzvalo ke stažení rizikových hraček.

"Požadujeme po hlavním hygienikovi, aby urychleně připravil vyhlášku, zakazující PVC hračky pro děti do tří let na našem trhu," prohlásil Dr. Hrdinka a dodal, že jako prvním bezprostředním krokem by měla být výzva hlavního hygienika prodejcům, aby dobrovolně stáhli tyto hračky z trhu, než vyhláška vejde v platnost.

"Připravili jsme hygienikovi malý dárek - pravděpodobně největší vejce, jaké kdo kdy k Velikonocům dostal. Také on by měl k Velikonocům připravit dětem dárek a zbavit je zbytečného rizika plynoucího z hraček vyráběných z PVC," uzavřel dnešní akci Greenpeace Dr. Hrdinka.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
mobil: 0603/414 739

e-mail: chrdinka@diala.greenpeace.org