Třetí tisíciletí ve znamení solární energie

Projekt Fénix přináší první konkrétní výsledky
Dětem v Karlovicích bude topit Sluníčko!Karlovice, 12. února 1998 - Aktivisté Greenpeace dnes v Karlovicích na Bruntálsku pomocí velkého transparentu odhalili solární kolektory na zdejší mateřské školce, která byla vloni vyplavena povodněmi.

Zrekonstruovaná školka je prvním konkrétním výstupem projektu Fénix, kterým Greenpeace chtějí přispět k obnově Moravy po povodních. "Ode dneška bude zdejším dětem ohřívat vodu sluníčko," prohlásil koordinátor klimatické kampaně Greenpeace ing. Tomáš Nenička. "Všichni by si měli uvědomit, že éra fosilních paliv, jako jsou uhlí, ropa a plyn, definitivně končí. Vstupujeme do tisíciletí, v němž lidstvo přejde na alternativní zdroje energie."

Malé a elegantní solární zařízení umístěné na střeše školky ušetří ročně přibližně 4000 kWh elektrické energie, která by se jinak musela vyrobit v elektrárnách. Kromě toho, že obec ušetří za elektřinu, bude nyní pomáhat také šířit myšlenky ochrany klimatu.

Obec Karlovice má dnes 1210 obyvatel a leží na řece Opavě. "Povodeň se sem přihnala 7. července ráno. Byli jsme odříznuti od civilizace celý týden," vzpomíná dnes starosta Karlovic Milan Glombíček. "Dostal se sem jedině vrtulník. Právě mateřská školka byla jednou z prvních budov, které jsme museli evakuovat." Celkem 17 domů v obci bylo zcela zničeno a několik desítek vážně poškozeno. Mateřská školka byla vyplavena až do výše oken. Obec se proto rozhodla provést zde generální rekonstrukci včetně nové střechy a důkladného zateplení.

Šlechetné gesto přišlo od slovenské firmy Thermo-Solar Žiar. Právě ta totiž zareagovala na výzvu Greenpeace a rozhodla se připojit k projektu Fénix. Konkrétní nabídka spočívala v dodávce moderní solární technologie.

"Naše solární kolektory, které dnes vyrábíme de facto už pro celou střední Evropu, jsme mateřské školce v Karlovicích darovali, protože jsme chtěli přispět lidem strádajícím povodněmi," vysvětlil při dnešním předávání ing. Milan Novák, ředitel firmy Thermo-Solar Žiar. "Jsme zkrátka přesvědčeni, že třetí tisíciletí bude tisíciletím solární energie."

Firma Ekomont Děčín se nabídla, že v rámci projektu Fénix toto zařízení zdarma namontuje: "Také my jsme přivítali možnost pomoci konkrétní prací k nápravě škod, které tu napáchaly povodně," řekl ředitel firmy Evžen Khol. "Jsme rádi, že jsme naši pomoc mohli nabídnout právě nové generaci, pro kterou by využití netradičních zdrojů energie bude samozřejmostí," dodal Khol.

"Solárním zařízením jsme tu nadšeni," tvrdí starosta Glombíček. "Při provozních zkouškách před několika dny byla venkovní teplota -19 stupňů Celsia. Přesto už krátce po poledni se voda v zásobníku nahřála na padesát stupňů. Proto nyní uvažujeme o dalších instalacích."

"Je to vůbec první budova, která byla po loňských povodních zrekonstruována tak, aby využívala sluneční energii. Taková první vlaštovka projektu Fénix," připomněl ing. Nenička a dodal, že Greenpeace bude i nadále usilovat o to, aby rekonstrukce Moravy probíhala s ohledem na životní prostředí."

Projekt Fénix vzniknul bezprostředně po loňských povodních. Jeho cílem je pomoci obnovit postižené obce do stavu, který by lépe odpovídal trendům třetího tisíciletí. To se týká zejména úspor energie a přechodu od fosilních paliv na obnovitelné zdroje energie. Projektu Fénix oficiálně vyjádřila podporu i Kancelář prezidenta republiky.

Jsou to přesně dva měsíce, co se průmyslově vyspělé státy v japonském Kjótu zavázaly, že budou snižovat své emise skleníkových plynů. "Tohle je příspěvěk k ochraně klimatu na té nejzákladnější úrovni," zdůraznil Nenička. "Ne náhodou je tou "první vlaštovkou" právě mateřská školka. Ochrana klimatu pomocí úspor energie je právě to, co již dnes můžeme udělat pro své děti. Už tahle generace může pocítit na vlastní kůži drastické účinky klimatických změn."

Změny klimatu znamenají totiž i větší frekvenci extrémních výkyvů počasí. Mezi ně patří zejména sucha, uragány a povodně. První předzvěstí mohla být i povodeň, která vloni v létě zničila mateřskou školku v Karlovicích. "Právě tady se ten začarovaný kruh uzavírá," připomněl ing. Nenička. "Šetříme energii a chráníme klima proto, abychom se do budoucna vyvarovali povodní, jako byla ta loňská."

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČRPoznámky:

Další informace:

Ing. Tomáš Nenička (Greenpeace)
mobil: 0603/443 140, 0603/414 739
tel.: 02/24 23 25 09, 02/24 23 25 11
fax: 02/24 23 25 10

e-mail: Václav Vašků

Projekt Fénix nyní pokračuje ve dvou dalších obcích:
Plán na teplofikaci obce Leština (1192 obyvatel), při kterém by mělo být využito místních obnovitelných zdrojů energie (kotelna na slámu). Tato obec byla taktéž velmi poškozena při povodních (12 zcela zničených domů, 248 poškozených). Projekt je ve fázi hotové úvodní dokumentace. Ve spolupráci s obcí se hledá vhodný model financování projektu.
Staré město u Uherského Hradiště (6772 obyvatel, 70 zcela zničených domů, 400 poškozených). Do projektu penzionu pro staré lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou, byly na návrh Greenpeace zapracovány solární kolektory na ohřev TUV, pozornost byla též věnována důkladnému zateplení. Další obecní dům ve Starém městě byl navržen jako nízkoenergetický. V současné době je zvažována varianta vzniku ekosídliště na místě domů zničených povodní. To by zahrnovalo vytápění biomasou, nízké tepelné ztráty, vybavení úspornými spotřebičemi, vyloučení rizikových materiálů typu PVC a další.