Protestní pochod Greenpeace:
ťNikdy více Černobyl - Stop MochovceŤ

Bratislava/Vídeň/Praha, 23. dubna 1998 - Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace začíná tento týden významnou část své protijaderné kampaně 1998 "Za bezjaderné a svobodné Slovensko". Jejím hlavním cílem je dosáhnout, aby nebezpečná jaderná elektrárna Mochovce nebyla uvedena do provozu, protože ohrožuje bezpečnost obyvatel celé Evropy. Pokud vláda premiéra Mečiara a monopolní a. s. Slovenské elektrárne uskuteční svůj plán, bude první reaktor JE Mochovce uveden do provozu nejpozději 21. července tohoto roku.

Začátek kampaně Greenpeace tvoří třídenní protestní pochod z Mochovcí do Bratislavy, který proběhne od pátku 24. do neděle 26. dubna. S myšlenkou "Nikdy více Černobyl - Stop Mochovce" půjde 12 aktivistů organizace Greenpeace 120 kilometrů dlouhou trasu od mochovské jaderné elektrárny do Bratislavy pěšky. Každý aktivista bude symbolizovat přibližně 10 000 lidí, kteří již zemřeli na následky jaderné havárie v Černobylu. V den 12. výročí černobylské tragédie zakončí pochod vzpomínkovým projevem v centru Bratislavy.

"Předcházející akce Greenpeace na Slovensku byly narušené zásahy bezpečnostních sil. Není vyloučené, že ani tento nenásilný protest nebude vládní moc respektovat," upozornila źubica Trubíniová, vedoucí pobočky Greenpeace na Slovensku. "Očekáváme možnou účast provokatérů, kteří budou ’reprezentovat‘ obraz slovenského obyvatelstva, podporující dostavbu jaderné elektrárny. Víme však, že část našich občanů je pouze zmanipulovaná masivní projadernou propagandou a nemá k dispozici objektivní informace."

Podle výsledků reprezentativního průzkumu veřejného mínění nezávislé agentury FOCUS z ledna tohoto roku až 72 procent oslovených občanů, kteří mají názor na energetiku Slovenska, odmítá atomový program své země.

"Kromě pietní vzpomínky na desetitisíce obětí, které si Černobyl dosud vyžádal, chceme takto připomenout nejvyšším slovenským představitelům jejich zodpovědnost za osudy Slovenska a život jejich občanů, ale i miliónů obyvatel Evropy," zdůraznila Trubíniová.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:

Greenpeace ČR
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89

e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org

Greenpeace Slovensko
tel.: 00421-7-536 1340
tel./fax: 00421-7-536 1341

internet: http://www.isternet.sk/greenpeace


| Novinky | Tisk. zprávy |