Greenpeace vyslalo loď do oblasti ekologické havárie v jižním Španělsku

Amsterdam/Sevilla/Praha, 29. dubna 1998 - Greenpeace včera vyslalo svou loď "Greenpeace" k ústí řeky Quadalquivir v jižním Španělsku. Posádka se tam připojí k místním ochráncům přírody, kteří se snaží zmírnit následky rozsáhlého úniku jedovatých látek.

K havárii došlo v sobotu, když praskla hráz odkalovací nádrže u dolu Aznalcollar, patřícímu kanadsko-švédské společnosti. Objem uniklých toxických látek, např. zinku, olova a jiných kovů, se odhaduje na 5 miliónů krychlových metrů.

Záplavu jedovatého odpadu se sice podařilo odvrátit od jednoho z nejcennějších evropských národních parků Donana, přesto však ekologický dopad může být katastrofální. "Tahle jedovatá břečka může kontaminovat podzemní vody na celá léta," upozornil Juanxo Lopez de Uralde z Greenpeace Španělsko.

Greenpeace požaduje důkladné prošetření celého případu, zejména těžařské společnosti, která důl u Los Frailes provozuje a nese tudíž za havárii odpovědnost. V dole se těží zinek, olovo, měd a stříbro.

Vybavení, které je k dispozici na lodi Greenpeace, umožní provést předběžný odhad ekologických škod. Oblastní asociace farmářů zatím počítá, že bylo postiženo nejméně 6000 hektarů zemědělské půdy, což způsobí ztrátu úrody za 2 miliardy peset (13 miliónů dolarů).

Těžké kovy, které proniknou do rezervoáru podzemní vody a do potravního řetězce, mohou mít dlouhodobý katastrofální účinek na tuto oblast i na národní park, který je domovem 6 miliónů stěhovavých ptáků a také vzácných živočišných druhů, např. rysa, vydry a orla královského.

Jedním z klíčových požadavků Greenpeace k Mezinárodnímu roku oceánů 1998 je zákaz shazování a vypouštění toxického odpadu do moře. "Tyto požadavky se vztahují i na vnitrozemské země, jejichž řeky se vlévají do moře," zdůraznila Dr. Zdeňka Bubeníková, koordinátorka toxické kampaně Greenpeace ČR. "Katastrofa v jižním Španělsku znovu ukázala, že jediný způsob, jak zabránit úniku obrovského množství jedů a rozsáhlé ekologické destrukci, je přestat tyto jedy produkovat."

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Pro další informace kontaktujte prosím:

Juanxo Lopez de Uralde (na palubě MV Greenpeace)
mobil: 00 34 09 46 89 54
tel.: 00 31 6 531 057 38
Eva Hernandez (na místě havárie)
mobil: 00 34 09 46 89 54
Holger Roenitz, Greenpeace International
mobil: 00 31 6 535 047 01

Greenpeace ČR:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
mobil: 0603/414 739
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org


| Novinky | Tisk. zprávy |