Greenpeace apeluje na Indii, aby se zřekla jaderných hazardů a podepsala smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek

Amsterdam/Praha, 13. května 1998 - "Indie musí okamžitě napravit škodu způsobenou svými jadernými výbuchy uskutečněnými tento týden," napsal dnes ředitel Greenpeace International Thilo Bode v dopise adresovaném ministerskému předsedovi Indie Atalimu Behari Vajpaayeeovi.

Podle Greenpeace Indie riskuje mezinárodní skandál podobný tomu, který způsobila Francie v roce 1995 obnovením svých jaderných testů na atolu Mururoa v Tichomoří. Další dva jaderné testy uskutečněné dnes odsuzují Indii k mezinárodní izolaci, pokud se okamžitě nevzdá rozvíjení svého jaderného potenciálu.

Prohlášení Indie, že tyto dva testy znamenají konec plánované série, musí být okamžitě následovány bezpodmínečným souhlasem podepsat Smlouvu o úplném a všeobecném zákazu zkoušek jaderných zbraní (CTBT), jež povede k vyloučení možnosti dalších jaderných pokusů.

"Cokoliv menšího než tento souhlas vážně podkope důvěryhodnost ochoty Indie k jadernému odzbrojení a ohrozí snahu mezinárodního společenství eliminovat jadernou hrozbu," zdůraznil Thilo Bode.

Greenpeace prohlašuje, že Indie musí projevit stejnou morální odvahu, jako Jihoafrická republika v roce 1991 a definitivně odmítnout jadernou cestu namísto toho, aby ohrožovala mezinárodní bezpečnost.

Greenpeace už od svého založení usiluje o celosvětový zákaz jaderných testů a likvidaci jaderných zbraní ve všech zemích a i dnes rezolutně setrvává na tomto svém cíli.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:

Stephanie Mills, Greenpeace International (London)
tel.: 00 44 171 865 8282
mobil: 00 44 410 133 42

Greenpeace ČR:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
mobil: 0603/414 739
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org


| Novinky | Tisk. zprávy |