FOTO

Greenpeace protestuje proti jaderným testům

Praha, 15. května 1998 - S transparentem ťStop jaderným testům!Ť a fotografiemi atomových výbuchů protestovali dnes aktivisté mezinárodní ekologické organizace Greenpeace před indickým velvyslanectvím v Praze

"Cílem naší akce je ukázat Indii, že proti pokusným jaderným výbuchům a dalšímu rozšiřování jaderných zbraní je dnes prakticky celý svět," řekl Ing. Tomáš Nenička z Greenpeace a připomněl, že organizace Greenpeace vznikla v roce 1971 při protestní plavbě proti atmosférickému jadernému pokusu u Aleutských ostrovů. "Máme za sebou dlouhou historii protestů proti jaderným výbuchům všech druhů. Naléháme proto na Indii, aby se vzdala dalších testů a okamžitě podepsala smlouvu o úplném a všeobecném zákazu zkoušek jaderných zbraní (CTBT). Jen tak bude možno zmírnit napětí v regionu."

Greenpeace dnes předalo oficiální dopis indickému velvyslanci v České republice panu Girishi Dhumeovi, v němž se mj. uvádí: "Historie dokazuje, že jaderné zbraně jako prostředek k zajištění skutečné bezpečnosti selhávají. Jaderné testy uskutečněné tento týden nezvýší bezpečnost Indie, zvýší však napětí v regionu a na celém světě. Mohly by dalším státům poskytnout záminku, jakkoli nelegitimní, k zahájení či obnovení dalších jaderných testů, což by vedlo k eskalaci závodů ve zbrojení. To by vystavilo bezpečnost Indie a celého světa riziku opravdové jaderné katastrofy."

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
mobil: 0603/414 739
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org


| Novinky | Tisk. zprávy |