Rizikové hračky z měkčeného PVC stále na trhu

Greenpeace se obrací na hlavního hygienika se žádostí o zákaz

Praha, 21. prosince 1998 - Česká pobočka mezinárodní ekologické organizace Greenpeace dnes varovala před vánočními nákupy hraček z měkčeného PVC, určených pro děti do 3 let. Výzkumy ukazují, že tyto hračky obsahují rizikové látky zvané ftaláty, které se z hraček uvolňují, pokud je děti žvýkají nebo cucají. V celé řadě zemí jsou již hračky z měkčeného PVC stahovány z trhu. Podle průzkumu německé pobočky Greenpeace nelze například v sousedním Německu před Vánocemi koupit již žádné hračky z měkčeného PVC pro děti do tří let. Podobný český průzkum naopak ukázal, že rizikové hračky se dosud běžně prodávají v pražských obchodních domech. Proto se dnes Greenpeace opět obrátilo na hlavního hygienika ČR se žádostí, aby rizikové hračky zakázal.

"Vědecká debata o rizikovosti ftalátů neustále sílí," upozornila Dr. Zdeňka Bubeníková, vedoucí toxické kampaně Greenpeace. "Ačkoliv zde existuje ještě mnoho nejasností, poslední výzkumy jasně ukazují, že hračky a předměty sloužící k ošetřování dětí do tří let vyrobené z měkčeného PVC skýtají vážné důvody k obavám o zdraví našich dětí.

V hračkách z měkčeného PVC jsou totiž přítomny ftaláty, které vyvolávají u laboratorních zvířat rakovinu [1] a celou škálu dalších negativních účinků, jako například změny na struktuře štítné žlázy, atrofii varlat, omezenou tvorbu spermatu, sníženou plodnost a reprodukční toxicitu, embryotoxicitu, včetně retardace a malformace vývoje kostry, poškození centrální nervové soustavy, leukémii a mnoho jiných [2].

Tyto obavy nedávno potvrdil i Vědecký výbor Evropské komise pro toxicitu, ekotoxicitu a životní prostředí (Scientific Commitee on Toxicity, Ecotoxicity and Environment - CSTEE). Důvodem pro znepokojení je možné vysoké množství některých ftalátů (především DINP a DEHP), které se z hraček mohou uvolňovat [1].

"Díky vědeckým studiím provedeným v poslední době je dnes už mimo jakoukoliv pochybnost, že se ftaláty při žvýkání a cucání hraček z měkčeného PVC uvolňují a mohou se snadno dostat do dětského organismu, a to v nejzranitelnější fázi života dítěte," zdůraznila Dr. Bubeníková. "Proto ve světě probíhá vážná diskuze o úplném zákazu ftalátů jako změkčovadel pro hračky z PVC."

Na základě dosavadních výsledků vědeckých výzkumů podniklo již několik zemí konkrétní opatření k omezení rizik. Tři členské země Evropské unie - Rakousko, Dánsko a Švédsko - již schválily zákaz používání ftalátů v hračkách z měkčeného PVC pro děti do tří let. Mexické ministerstvo zdravotnictví se dne 27. listopadu 1998 zavázalo zastavit dovoz hraček z měkčeného PVC a odstranit je z trhu, dokud se neshromáždí více informací, které by vyloučily pochybnosti spojené s používáním ftalátů. Právě v těchto dnech by měl schválit zákaz prodeje všech hraček vyrobených z měkčeného PVC pro děti do tří let také řecký ministr pro místní rozvoj.

Na nejnovější výzkumy už zareagovala i řada předních výrobců a prodejců hraček. Ústup od ftalátů oznámil například Mattel - největší hračkářská firma na světě (výrobce známé panenky Barbie). Koncem listopadu stáhnul rizikové hračky z polic svých obchodů na celém světě i největší obchodní řetězec Toys R US.

Situace v České republice se od minulého roku, kdy byly zveřejněny první obavy, bohužel nijak nezměnila. Malý předvánoční průzkum, který organizace Greenpeace učinila v Praze, opět potvrdil, že v pražských obchodních domech (včetně nejznámějšího obchodního domu Kotva) se stále prodávají hračky pro nejmenší děti vyrobené z vysoce měkčeného PVC. Tyto hračky jsou často označené nenápadným nápisem "pro děti od jednoho roku", přestože jde zjevně o hračky pro kojence a nejmenší.

"Takové označování hraček je čirý alibismus," upozornila Dr. Bubeníková. "Jsou snad děti ve stáří dvou a tří let vůči rizikovým chemikáliím odolnější? Nebo přestanou v den svých prvních narozenin strkat hračky do úst?"

Některé z prodávaných hraček přitom nejsou označeny vůbec nijak. Tím je mj. porušováno nařízení vlády č. 171/1997, podle něhož musí každý prodejce na výrobku označit minimální věk dítěte, pro který je hračka určena.

"Zatímco se čeká na výsledky dalších a dalších dodatečných studií, které by účinky ftalátů jednoznačně prokázaly, v ústech našich nejmenších mezitím probíhá rozsáhlý experiment, v němž jde o zdraví," varovala Dr. Bubeníková a dodala, že hlavní hygienik by měl jednat v souladu se zásadami prevence, podle nichž je nezbytné účinně zasáhnout tam, kde existují vážné důvody k obavám. "Hygienik má jedinečnou šanci dát našim nejmenším k letošním Vánocům skvělý dárek - zbavit je zbytečného rizika hraček z PVC."

Poznámky:
[1] EC´s Scientific Committee on Toxicity, Ecotoxicity and The Environment (CSTEE): Phtalate migration from soft PVC toys and child-care articles - Data made available since the 16th of June 1998, Brussels, 26-27 November 1998 zpět do textu
[2] Všechny tyto účinky byly identifikovány Vědeckým výborem EC pro toxicitu, ekotoxicitu a životní prostředí - Scientific Committee on Toxicity, Ecotoxicity and The Environment (CSTEE). zpět do textu


Další informace:

Dr. Zdeňka Bubeníková
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: zdenka.bubenikova@diala.greenpeace.org


| Novinky | Tisk. zprávy |