Fotografie vystavíme z technických důvodů příští týden - omlouváme se vám...

Greenpeace vyzývá ministry české vlády:
Nezavírejte oči před novými fakty o Temelínu!

Praha, 19. března 1999 - Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace dnes vyzvala ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra, aby nezavíral oči před novými fakty, která ukazují, že zastavit jadernou elektrárnu Temelín by stále ještě mohlo být lepším řešením než ji dokončit. Tři opice zacpávající si uši, zakrývající oči a ústa dnes před ministerstvem průmyslu a obchodu v Praze symbolizovaly dosavadní přístup k Temelínu.

"Nezávislá zpráva mezinárodní expertní komise, kterou nyní česká vláda dostala na stůl, hovoří jasně," prohlásil ing. Tomáš Nenička z Greenpeace. "Elektřinu z Temelína nebudeme potřebovat nejméně do roku 2015. Zpráva navíc naznačuje, že dokončit Temelín by mohlo být riskantnějším podnikem než jej nyní zastavit. Je to vůbec poprvé v historii, kdy má vláda k dispozici nezfalšovaná fakta o Temelínu."

Je téměř symbolické, že právě před 7. lety byla v Praze založena pobočka mezinárodní ekologické organizace Greenpeace. "Byla to doba, kdy jsme z úst některých ministrů slýchávali výhrůžky, že nespustíme-li Temelín co nejdříve, budou už v roce 1995 činit výpadky elektrického proudu v síti až 100 dní v roce," připomněl ing. Nenička. To jen dokazuje, jak jsme byli zfalšovanými fakty o Temelínu celá léta obelháváni."

Ve hře dnes ale není jen rentabilita dostavby Temelína. Nedořešena totiž stále zůstává i problematika likvidace jaderné elektrárny po jejím vyřazení z provozu. Zahraniční zkušenosti ukazují, že likvidace jaderné elektrárny může být dražší než samotná její výstavba. Navíc tu ponecháváme svým potomkům dědictví ve formě nebezpečného jaderného odpadu, jehož likvidaci se zatím nepodařilo uspokojivě vyřešit nikde na světě.

"Chtěli bychom povzbudit vládu České republiky, aby využila nynější historické příležitosti k odvratu od jaderné energetiky," zdůraznil Nenička. "To, co nyní Česká republika potřebuje, je zvyšování efektivnosti hospodářství a masivní rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Přesně tenhle trend má ve svých plánech ostatně i Evropská unie," dodal Nenička.


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org


| Novinky | Tisk. zprávy |