Fotografie vystavíme z technických důvodů příští týden - omlouváme se vám...

Aktivisté Greenpeace zadržováni již šestý den!

Praha, 23. března 1999 - Zadržování dobrovolníků Greenpeace za účast na akci v hlavním městě Japonska Tokiu trvá již šestý den. Aktivisté Greenpeace byli vzati do vazby za účast na veřejné demonstraci na mezinárodním veletrhu hraček v Tokiu ve čtvrtek 18. března.

Tři horolezci Greenpeace byli zatčeni a uvězněni poté, co na tokijskou budovu Big Site, kde se konal mezinárodní veletrh hraček, umístili transparent o velikosti 15 krát 20 metrů. Na transparentu stálo: "Máme rádi hračky, ale chceme je bez PVC".

Smyslem akce Greenpeace bylo požadovat na výrobcích hraček, aby nepoužívali PVC. Šlo o prosté prohlášení, které bylo zcela v souladu se svobodou projevu, tokijská budova Big Site je navíc veřejným místem. Akce Greenpeace neměla ani v nejmenším násilný či destruktivní charakter. Organizátoři veletrhu hraček nepodali na Greenpeace žádnou žalobu ani stížnost.

"Považujeme zadržení našich aktivistů v Japonsku za nespravedlivé a bezdůvodné," prohlásil dnes ředitel české pobočky Greenpeace Jiří Tutter. "Také v České republice Greenpeace již od roku 1997 upozorňuje na nebezpečí, která jsou spojována s PVC hračkami pro nejmenší děti. Uděláme vše pro to, aby naši aktivisté v Japonsku byli co nejdříve osvobozeni," dodal Tutter.


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org


| Novinky | Tisk. zprávy |